2009-10 Roster

Head Coach: Tom Johnson (Wyoming `86)
Assistant Coaches: Matt Leach (Indiana '04), Wyn Saunier (Transylvania '05)
Diving Coach: Kevin Bretting (Wyoming '07)

Men's Swimming and Diving Roster
Name Events Height Class Exp. Hometown (HS)
Kendrick Bachman Breaststroke 6-0 Freshman HS Rochester, Mn (John Marshall)
Kyle Bogner Diving 5-10 Junior 2L Centennial, Colo. (Littleton)
Jamie Comrie Sprint Freestyle 6-2 Senior 2L Pendleton, Ore. (Pendleton)
Tyler Davis Distance Freestyle 6-2 Freshman HS Colorado Springs, Colo. (Rlaston Valley)
Marshall Dilworth Backstroke/Butterfly/IM 5-11 Sophomore 1L Peoria, Ariz. (Sunrise)
Brandon Fischer Breaststroke/IM 6-0 Sophomore 1L Livermore, Calif. (Granada)
Nathan Fuller Backstroke/Butterfly 5-8 Junior 2L Brighton, Colo. (Brighton)
Tommy Gregory Sprint Freestyle 6-3 Senior 3L Papillion, Neb. (Papillion-LaVista)
Brett Henehan Distance Freestyle 5-11 Junior 2L Pakuranga, New Zealand (Auckland University)
Robbie Hilton Freestyle 5-9 Senior 3L Colorado Springs, Colo. (Sand Creek)
Sam Holmes Freestyle 6-2 Senior 2L Kearney, Neb. (Kearney)
Andrew Huddleston Distance Freestyle 5-6 Freshman HS Gillette, Wyo. (Campbell County)
Christian Johnson Sprint Freestyle 6-1 Junior 1L Moscow, Idaho (Moscow)
Matt Jones Freestyle 6-2 Senior 2L Overland Park, Kan. (Rockhurst)
Lucas Koenig Distance Freestyle 5-11 Freshman HS Wausau, Wisc. (Wausau East)
Tyler Kybartas Backstroke/Butterfly/Freestyle 6-0 Sophomore 1L Tucson, Ariz. (Sabino)
Nate Ladner Breaststroke/IM 6-3 Junior TR Lenexa, Kan. (Davidson College)
Trevor LeValley Butterfly/IM 6-1 Freshman HS Lake Stevens, Wash. (Marysville-Pilchuck)
Ben Lonsdorf Freestyle 6-2 Freshman HS Lake Tomahawk, Wash. (Rhinelander)
Mark Murdock Diving 5-8 Junior 2L Flower Mound, Texas (Marcus)
David Schmitt IM/Butterfly/Breaststroke 5-9 Senior 1L Casper, Wyo. (Kelly Walsh)
Valentin Schwarz Diving 5-7 Sophomore 1L Austin, Texas (Westlake)
Kyle Wemhoff Freestyle 6-2 Sophomore 1L Norfolk, Neb. (Norfolk Catholic)
Scott Wernsmann Diving 5-6 Freshman HS Gillette, Wyo. (Campbell County)

Captains: Tommy Gregory Brett Henehan

 

Women's Swimming and Diving Roster
Name Events Height Class Exp. Hometown (HS)
Sasha Andrie Diving 5-3 Freshman HS Gillette, Wyo. (Campbell County)
Jessy Badaracco Butterfly/IM 5-3 Freshman HS Bailey, Colo. (Platte Canyon)
Kari Budd Butterfly/IM 5-7 Senior 3L Seabrook, Texas (Clear Lake)
Shelby Bull Freestyle 5-9 Sophomore 1L Salt Lake City, Utah (East)
Kelsey Conci Sprint Freestyle/Backstroke 5-7 Sophomore 1L Craig, Colo. (Moffat)
Paige Fischer Freestyle 5-8 Freshman HS Arvada, Colo. (Ralston Valley)
Kristen Flachbarth Middle Distance Free/Back 5-9 Junior 1L Grayson, Ga. (Brookwood)
Hannah Gipson Breaststroke/IM 5-7 Freshman HS Caldwell, Idaho. (Caldwell)
Kaella Hartigan Breaststroke 5-5 Senior 3L Cheyenne, Wyo. (Central)
Lauren Hewson Breaststroke 5-8 Sophomore TR Estes Park, Colo. (Utah)
Kenzie Hewson Freestyle/Backstroke 5-7 Sophomore SQ Estes Park, Colo. (Estes Park)
Caitlin Hudak Middle Distance Free/Back 5-10 Junior SQ Sarasota, Fla. (Riverview)
Emily Huth Diving 5-5 Senior 3L Salt Lake City, Utah (Highland)
Tiffany Izatt Diving 5-0 Sophomore 1L Gillette, Wyo. (Campbell County)
Molly Janak Backstroke 5-8 Senior 3L North Platte, Neb. (North Platte)
Virginia Marcon Diving 5-5 Junior 1L Spring Texas (Klein)
Shauna Nelson Butterfly/Freestyle 5-5 Senior 2L Littleton, Colo. (Thunder Ridge)
Taylor O'Holleran Butterfly/Freestyle 5-5 Freshman HS Cheyenne, Wyo. (East)
Stephanie Ortiz Diving 5-3 Senior 3L Colorado Springs, Colo. (Liberty)
Christy Ott Freestyle 5-8 Freshman HS Lyman, Wyo. (Lyman)
T.J. Padova Freestyle 5-7 Freshman HS Gillette,Wyo. (Campbell County)
Ashley Page Freestyle 5-9 Sophomore TR Laramie, Wyo. (Univ. of South Dakota)
Emily Phillips Distance/Back 5-6 Freshman HS Gilbert, Ariz. (Gilbert)
Christine Rosebaugh Freestyle/Backstroke 5-8 Freshman HS Austin, Tx. (L.C. Anderson)
Mandy Schumacher Freestyle/Backstroke 5-10 Freshman HS Rock Springs, Wyo. (Green River)
Allie Smith Diving 5-10 Junior 2L Sandy, Utah (Alta)
Cassie Stelow Sprint Freestyle 6-1 Senior 3L Oneida, Wisc. (Pulaski)
Meghan Swirzcki Breaststroke/IM 5-4 Freshman HS Gillette, Wyo. (Campbell County)
Shayna Swanson Butterfly/Freestyle 5-6 Freshman HS Elbert, Colo. (Falcon)
Whitney Taylor Butterfly/IM 5-8 Junior 2L Phoenix, Ariz. (Sunnyslope)
Stephanie Vint Middle Distance Free/IM 5-5 Junior 2L Gardena, Calif. (Redondo Union)
Caroline Wells Freestyle/IM/Backstroke 5-6 Sophomore 1L Corvallis, Ore. (Crescent Valley)
Lesley Young Breaststroke/IM 5-7 Junior 2L Turlock, Calif. (John H. Pitman)

Captains: Kari Budd, Stephanie Ortiz