Cowgirl Swim Team Victorious Over Air Force

Nov. 6, 1999

LARAMIE, Wyo. -

In the season opening dual conference meet the University of Wyoming Cowgirlswimming and diving team defeated the Air Force Academy 177-123, Saturday at Corbett Pool.

Seven different Cowgirls recorded first-place finishes against the Falcons. Three athletes were victorious in more than oneevent. Senior Jessica Schiffl (Spring, Texas) won both the 1000 freestyle (10:37.89) and 500 freestyle (5:24.40), senior EmilyHollon (Laramie, Wyo.) placed first in the 200 freestyle (1:59.15) and 100 freestyle (54.38) and freshman Angie Sax(Memphis, Tenn.) recorded two wins in her first collegiate meet in the 200 butterfly (2:09.48) and 100 butterfly (59.37).

Other first-place finishers for Wyoming were freshman Missy Lewis (100 breaststroke), freshman Darcrea Corey (200backstroke), senior Jen Weidert (200 breaststroke) and sophomore Jennifer Schurz (200 IM).

Senior Laura Tierney led all UW divers with a second-place finish in the 3-Meter. Junior Wendy O?Connell placed rightbehind Tierney in the 3-Meter in third-place.

?It was a lot closer than I expected,? UW Head Coach Tom Johnson said. ?I did not expect us to do what we had to dotoday to win. I think we took them (Air Force) too lightly and we overlooked them a little bit.

?We're making progress. To be able to keep beating Air Force is a good thing although we need to start beating some teamwe haven't beaten before.?

The women will next dual with Denver University Friday, Nov., 12, in Denver, Colo.

University of Wyoming vs Air Force Academy (WOMEN) Saturday, Nov. 6, 1999 Corbett Pool, Laramie, Wyo.

200 Medley Relay Place Team Time Points 1 Air Force-B 1:52.27 11 2 Wyoming-B 1:52.84 4 3 Air Force-A 1:56.52 2 4 Wyoming-C 1:56.90 - 5 Air Force-C 1:57.56 - 6 Wyoming-A DQ -

1000 Freestyle Place Name Team Time Points 1 Jessica Schiffl UW 10:37.89 9 2 Darcrea Corey UW 11:02. 94 4 3 Wendy Wilcox AFA 11:05.20 3 4 Alexis Ross AFA 11:12.27 2 5 Erin Hennings UW 11:47.66 1 6 Ellen Stimmel AFA 11:56.02 -

200 Freestyle Place Name Team Time Points 1 Emily Hollon UW 1:59.15 9 2 Erin Mukri AFA 2:00.76 4 3 Christine Cleaver AFA 2:01.35 3 4 Julie Turner AFA 2:01.99 2 5 Jaime LaBrayere UW 2:03.30 1 6 Anne Haywood UW 2:03.33 -

100 Backstroke Place Name Team Time Points 1 Monique Van't Wout AFA 1:00.76 9 2 Darcrea Corey UW 1:01.96 4 3 Jaimie Koller AFA 1:02.02 3 4 Anna Nowak UW 1:03.05 2 5 Jen Rice UW 1:03.26 1 6 Wendy Wilce AFA 1:04.95 -

100 Breaststroke Place Name Team Time Points 1 Missy Lewis UW 1:10.33 9 2 Elizabeth Nowak UW 1:10.86 4 3 Allison Schmid UW 1:12.72 3 4 Robin Cadow AFA 1:13.10 2 5 Ashley Stewart AFA 1:14.12 1 6 Jessica Dowd AFA 1:14.48 -

200 Butterfly Place Name Team Time Points 1 Angie Sax UW 2:09.48 9 2 Jen Weidert UW 2:14.15 4 3 Diane Moerer AFA 2:15.86 3 4 Karley Kraschel AFA 2:17.73 2 5 Natalie Koop UW 2:20.91 1 6 Emily Heidgerd AFA 2:22.37 -

50 Freestyle Place Name Team Time Points 1 Mary Edith Smith AFA 24.75 9 2 Emily Hollon UW 25.12 4 3 Carrie Behrens UW 25.70 3 4 Candace Staubitz AFA 26.41 2 5 Danielle Miller AFA 26.59 1 6 Missy Lewis UW 28.25 -

100 Freestyle Place Name Team Time Points 1 Emily Hollon UW 54.38 9 2 Jessica Schiffl UW 55.52 4 3 Mary Edith Smith AFA 55.63 3 4 Jaime LaBrayere UW 56.36 2 5 Christine Cleaver AFA 56.79 1 6 Danielle Miller AFA 57.18 -

200 Backstroke Place Name Team Time Points 1 Darcrea Corey UW 2:10.70 9 2 Monique Van?t Wout AFA 2:12.08 4 3 Erin Mukri AFA 2:12.81 3 4 Jen Rice UW 2:15.71 2 5 Emily Heidgerd AFA 2:18.09 1 6 Anna Nowak UW 2:22.33 -

200 Breaststroke Place Name Team Time Points 1 Jen Weidert UW 2:33.28 9 2 Allison Schmid UW 2:33.49 4 3 Elizabeth Nowak UW 2:36.22 3 4 Robin Cadow AFA 2:41.99 2 5 Lindsey Roberts AFA 2:44.36 1 6 Ashley Stewart AFA 2:50.58 -

500 Freestyle Place Name Team Time Points 1 Jessica Schiffl UW 5:24.40 9 2 Alexis Ross AFA 5:26.85 4 3 Julie Turner AFA 5:34.76 3 4 Wendy Wilce AFA 5:36.38 2 5 Natalie Koop UW 5:46.12 1 6 Erin Hennings UW 5:59.05 -

100 Butterfly Place Name Team Time Points 1 Angie Sax UW 59.37 9 2 Anne Haywood UW 1:00.46 4 3 Jennifer Schurz UW 1:01.45 3 4 Karley Kroschel AFA 1:01.63 2 5 Diane Moerer AFA 1:01.75 1 6 Candace Staubitz AFA 1:02.43 -

200 IM Place Name Team Time Points 1 Jennifer Schurz UW 2:15.27 9 2 Angie Sax UW 2:16.78 4 3 Erin Mukri AFA 2:18.41 3 4 Jenny Haney AFA 2:20.08 2 5 Elizabeth Nowak UW 2:20.39 1 6 Jaimie Koller AFA 2:21.95 -

400 Freestyle Relay Place Team Time Points 1 Wyoming-A 3:44.86 11 2 Air Force-B 3:47.85 4 3 Wyoming-B 3:49.27 2 4 Air Force-A 3:56.08 - 5 Wyoming-C 4:05.78 -

Air Force Academy vs. University of WyomingDual Meet Nov. 6, 1999 (DIVING)

Women's 1-Meter Diving Place Name Team Score Points 1 Sarah Law AFA 251.10 9 2 Jody Gillespie AFA 230.63 4 3 Donna Silva AFA 221.63 3 4 Laura Tierney UW 213.00 2 5 Wendy O?Connel UW 206.48 1 6 Dominy Alderman UW 182.63

Exhibition Results (No Points Awarded) Name Team Score Sadie West UW 201.53 Angela Schuman UW 147.30 Katherine Stapp AFA 144.00

Women's 3-Meter Diving Place Name Team Score Points 1 Sarah Law AFA 241.95 9 2 Laura Tierney UW 225.75 4 3 Wendy O?Connell UW 219.38 3 4 Jody Gillespie AFA 212.55 2 5 Donna Silva AFA 189.45 1 6 Sadie West UW 189.00

Exhibition Results Name Team Score Dominy Alderman UW 205.20 Katherine Stapp AFA 177.45 Angela Schuman UW 143.03

FINAL TEAM SCORES - WOMEN Place Team Points 1 UW 177 2 AFA 123