<blank>

June 7, 2009

2008-09 Wyoming Track & Field Rosters

Head Track & Field Coach - Don Yentes
Assistant Coach, Throws - Paul Barrett
Head Cross Country Coach - Randy Cole

Assistant Coach, Cross Country, Jumps - Quincy Howe
Graduate Assistant Coaches -
Maggie Mathieson (Butler University, '07)
Philemon Tanui (University of Wyoming, '07)

2008-09 Cowboy Track and Field Alphabetical Roster

Name Event Class: Indoor/Outdoor Height Hometown (Previous School)
John Alderson Jumps JR/SR 6-1 Newcastle, Colo. (Rifle HS)
Keith Brauneis Sprints JR/JR 6-2 Lander, Wyo. (Lander HS)
Kekoa Chavez Sprints JR/JR 6-3 Hilo, Hawaii (Hilo HS)
Eliud Chirchir Distance SO/SO 5-9 Eldoret, Kenya (Kalyet HS)
Travis Corrow Jumps SO/SO 5-9 Colorado Springs, Colo. (Wasson HS)
Jason Easley Sprints FR/FR 5-10 Frontier, Wyo. (Kemmerer HS)
Henry Ferreira Multi-Events FR/FR 6-1 St. Paul, Canada (St. Paul Regional HS)
Ryan Griesbach Distance FR/FR 5-10 Laramie, Wyo. (Laramie HS)
Seth Grossman Distance SO/SO 5-10 Kalispell, Mont. (Flathead HS)
Travis Gunderson Sprints FR/FR 5-8 Richmond, Ill. (Richmond Burton HS)
Michael Huntington Distance SR/- 6-2 Littleton, Colo. (Columbine HS)
Jeremiah James Jumps SO/SO 6-1 Morne Fortune, St. Lucia (St. Mary's College)
Taylor Kelting Distance SO/FR 6-1 Gillette, Wyo. (Campbell County HS)
Philemon Kimutai Distance SO/SO 5-9 Eldoret, Kenya (Kapcherop Secondary HS)
Mark Korir Distance SR/SR 5-6 Eldoret, Kenya (Moi University)
Sam Lambert Throws SR/JR 6-6 Stratford, Iowa (Iowa Central CC)
Noel Limo Middle Distance SO/SO 6-2 Eldoret, Kenya (Nairobi HS)
Brian McGuire Distance FR/FR 6-0 Moline, Ill. (Alleman HS)
Andy McKen Hurdles FR/FR 6-0 Afton, Wyo. (Star Valley HS)
Tony Michaelis High Jump SO/SO 5-11 Loveland, Colo. (Roosevelt HS)
Stephen Michel Sprints/Jumps FR/FR 5-10 Laramie, Wyo. (Laramie HS)
Greg Miller Distance SO/SO 6-0 Winnipeg, Canada (Kelvin HS)
Matt Neddermeyer Jumps FR/FR 6-4 Cody, Wyo. (Cody HS)
Jay Petsch Multi-Events JR/JR 6-0 Mesa, Ariz. (Red Mountain HS)
Joe Plante Throws FR/FR 6-4 Maynard, Minn. (MacCray HS)
Reed Rudkin Jumps FR/FR 5-9 Casper, Wyo. (Kelly Walsh HS)
Brett Schuler Distance SR/SR 6-0 Wright, Wyo. (Wright HS)
Jake Shanklin Throws SR/SR 6-4 Ellensburg, Wash. (Spokane Falls CC)
Kenny Smith Sprints FR/FR 6-4 Powell, Wyo. (Powell HS)
Geoffrey Standen Middle Distance SR/SR 5-10 Scarborough, Canada (Univ. of Memphis)
Calvin Williams Jumps FR/FR 6-0 Fountain, Colo. (Fountain-Ft. Carson HS)
Toby Wood Throws FR/FR 6-2 Manderson, Wyo. (Riverside HS)