2012-13 Wyoming Track & Field Rosters

Head Track & Field Coach - Bryan Berryhill | Email
Associate Head Track and Field Coach, Throws - Paul Barrett | Email
Assistant Coach, Cross Country - Amanda Clower | Email
Assistant Coach, Jumps, Sprints, Hurdles, Multi-Events - Shaun Meinecke | Email
Assistant Coach, Distance, Recruiting Coordinator - Joe Stephens | Email

2012-13 Men's Team Photo

Cowboy Track and Field Roster

Name Event Class: Indoor/Outdoor Height Hometown (Previous School)
Michael Banks Distance SR/SR 5-10 Auckland, New Zealand (Univ. of Auckland)
Amos Bowen Distance SO/SO 5-8 Brush, Colo. (Garden City Comm. College)
Scott Carter Jumps FR/FR 6-1 Elizabeth, Colo. (Elizabeth HS)
Aaron Derner Distance R-FR/SO 5-8 Waterford, Wis. (Waterford Union HS)
Brandon Douglass Sprints SR/SR 6-2 Casper, Wyo. (Kelly Walsh HS)
Jacob Edwards Hurdles/Jumps JR/JR 6-2 Ocean View, Hawai'i (Kan HS)
Harrison Einspahr Sprints FR/FR 5-10 Broomfield, Colo. (Broomfield HS)
Nick Ekel Distance SR/SR 6-4 St. Johns, Mich. (Saginaw Valley St. Univ.)
Henry Ferreira Throws X/SR 6-1 St. Paul, Canada (St. Paul Regional HS)
Mason Finley Throws JR/SR 6-8 Buena Vista, Colo. (University of Kansas)
Mark Flegel Hurdles SR/SR 6-1 Prineville, Ore. (Crook County HS)
Tyler Gifford Distance SR/SR 5-8 Harrisburg, Neb. (Banner Country HS)
Colin Herold Hurdles SO/SO 6-2 Thermopolis, Wyo. (Thermopolis HS)
Ken Lane Distance JR/JR 6-0 Aurora, Colo. (Overland HS)
Lenyn Leonce Sprints/Jumps SR/SR 6-4 Castries, St. Lucia (St. Mary's College)
Lance Loken Sprints FR/FR 6-1 Highlands Ranch, Colo. (Arapahoe HS)
Stephen Michel Sprints/Jumps SR/SR 5-10 Laramie, Wyo. (Laramie HS)
Alex Pawlak Distance FR/FR 6-0 Brighton, Colo. (Prairie View HS)
Joe Plante Throws X/SR 6-5 Maynard, Minn. (MacCray HS)
Aaron Praska Hurdles JR/JR 6-0 Longmont, Colo. (Longmont Christian HS)
Quinn Rivera Jumps FR/FR 6-0 Cody, Wyo. (Cody HS)
Jason Roascio Sprints SO/SO 5-9 Hollister, Calif. (San Benito HS)
Michael Seas Distance FR/FR 6-3 Celina, Ohio (Coldwater HS)
Bryce Snow Distance FR/FR 6-0 Cheyenne, Wyo. (Central HS)
Mark Sparks Throws SR/SR 5-11 Aurora, Colo. (Smoky Hill HS))
Kyle Sullivan Multi-events SO/SO 6-5 Powell, Wyo. (Powell HS)
Dalton Sybrant Throws JR/SR 6-7 Corvallis, Mont. (Corvallis HS)
Jaymes Talkington Jumps SR/SR 6-1 Harrisburg, Neb. (Banner County HS)
Michael Tasker Hurdles SR/SR 6-0 Centennial, Colo. (Cherokee Trail HS)
Paul Thomas Throws FR/SO 6-1 Nine Mile, Wash. (Nine Mile HS)
Sean Wilde Distance SR/SR 5-10 Cheyenne, Wyo. (Central HS)
Garrett Zans Distance JR/JR 6-0 Rock Springs, Wyo. (Rock Springs HS)

Cowgirl Track and Field Roster

Name Event Class: Indoor/Outdoor Height Hometown (Previous School)
Abi Bever Distance SR/SR 5-3 Cheyenne, Wyo. (Black Hills State)
Kyrsha Brisendine Distance FR/FR 5-4 Laramie, Wyo. (Laramie HS)
McKenzie Brogan Mid-distance FR/FR 6-0 Golden, Colo. (Lakewood HS)
Catherine Cloetta Distance FR/FR 5-7 Jackson, Wyo. (Jackson Hole HS)
Maria Cress Multi-Events SR/SR 5-9 Hamilton, Mont. (Darby HS)
Mollie Dahl Throws SR/SR 5-10 Lander, Wyo. (Bethany College)
Shreese Daniels Throws SO/SO 6-3 Steilacoom, Wash. (Steilacoom HS)
Audra DeStefano Distance FR/FR 5-4 Gillette, Wyo. (Campbell County HS)
Jolie DuBois Sprints SO/SO 5-6 Glenwood Springs, Colo. (Glenwood HS)
Bree Dziardziel Sprints SO/SO 5-5 Cheyenne, Wyo. (Central HS)
Devon England Distance SO/SO 5-6 Cheyenne, Wyo. (Central HS)
Kirsten Foster Distance JR/JR 5-8 Afton, Wyo. (Star Valley HS)
Taylor Gardner Hurdles JR/JR 5-7 Sheridan, Wyo. (Sheridan HS)
Anna George Throws SR/SR 5-7 Grandview, Wash. (Spokane Falls CC)
Katy Hall Hurdles SR/SR 5-8 Murrieta, Calif. (Murrieta Valley HS)
Olivia Heaston Mid-Distance SR/SR 5-5 Centennial, Colo. (Cherry Creek HS)
Katie Higgins Throws SO/JR 6-1 Snohomish, Wash. (Clackamas College)
Taylor Holz Multi-events FR/FR 5-5 Potter, Neb. (Potter-Dix HS)
Brooke Hughes Distance SR/SR 5-9 Glenrock, Wyo. (Allen Finch HS)
Natalie Hurst Mid-Distance JR/JR 5-7 Larkspur, Colo. (Douglas County HS)
Matti Irvine Multi-Events SR/SR 5-6 Walden, Colo. (North Park High School)
Danielle Jones Jumps FR/FR 5-8 Potter, Neb. (Potter-Dix HS)
Sam Kee Sprints JR/JR 5-9 Longmont, Colo. (Longmont HS)
Erin Kirby Sprints JR/JR 6-0 Evanston, Wyo. (Evanston HS)
Andrea Klimowski Distance JR/JR 5-8 Flagstaff, Ariz. (Northland Prep Academy)
Karen Koritnik Jumps SO/SO 5-8 Lovell, Wyo. (Lovell HS)
Shanae Lawson Jumps SO/SO 5-9 Riverton, Wyo. (Riverton HS)
Jessica Lemaster Distance SO/SO 5-3 Cheyenne, Wyo. (Central HS)
Diana Long Hurdles SR/SR 5-8 Torrington, Wyo. (Torrington HS)
Courtney Madson Distance SO/SO 5-3 Novato, Calif. (Novato HS)
Jenna Mann Hurdles JR/JR 5-7 Bayview Crescent, Saskatchewan (St. Joseph HS)
Cody Milbourn Throws SR/SR 5-5 Cheyenne, Wyo. (Black Hills State)
Christine Nelson Distance SO/SO 5-9 Shawnee, Kan. (Shawnee Mission NW HS)
Maggie Ochsner Hurdles SR/SR 5-5 Lingle-Ft. Laramie, Wyo. (Weber State University)
Holly Page Distance SO/SO 5-7 Maitland, Fla. (Bishop Moore HS)
Julia Popish Jumps SO/SO 5-7 Casper, Wyo. (Kelly Walsh HS)
Brittany Rehm Jumps SR/SR 5-9 Cheyenne, Wyo. (Cheyenne East HS)
Sabina Sandberg Jumps/Multi FR/FR 5-6 Tyreso, Stockholm, Sweden (Varmdo Gymnasium)
Cassidy Smith Sprints FR/FR 5-6 Carpenter, Wyo. (Pine Bluffs HS)
Kate Striepe Sprints JR/JR 5-10 Great Falls, Mont. (CMR HS)
Emily Swigart Distance JR/JR 5-4 Waterford, Wis. (Waterford HS)
Kereston Thomas Sprints FR/FR 5-6 Rawlins, Wyo. (Rawlins HS)
Mandy Todor Sprints SO/SO 5-10 Arvada, Colo. (Arvada West HS)
Audrey West Sprints/Jumps JR/JR 5-8 Star Valley, Wyo. (Star Valley HS)
Candace Wollert Mid-Distance JR/JR 5-10 Lingle-Ft. Laramie, Wyo. (Lingle-Ft. Laramie HS)