2003 Cowboy Open

Recap

UW Memorial Field House 2003 Cowboy Open D2 Team Results Nov. 15, 2003

-------------------------------------------------------------------------------- Air Force Academy Points: 0.00

133 Seth Weatherman Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Garrett Eller, Colorado School Of Mines by Dec 10-7Defeated Lorenzo Moreno, Adams State College by Dec 6-2Defeated Beau Hessler, Bear Wrestling Club by Dec 7-2Lost to Thomas Huntington, Northwest College by Fall 1:20

141 Matt Crippes Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated Jake Hibler, Western Wyoming College by Fall :59Defeated J B Harding, Fort Hayes State by Fall 5:42Lost to Kyle LeValley, Bear Wrestling Club by Dec 5-1Defeated Carter Downing, University Of Wyoming by Fall 1:30Defeated J B Harding, Fort Hayes State by Fall :36

149 Chris Nissen Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Clinton Stout, University Of Wyoming by Fall :14Defeated Scott Koppenhaffer, Adams State College by Dec 5-0Defeated Anthony Haukenberry, Montana State University Northern by Dec 6-5Defeated Kyle Swain, Western State College by T-Fall 15-0

157 Bridger Lord Record: 2- 2Defeated Travis Piatt, Northwest College by Fall :28Lost to Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Dec 10-4Defeated Matt Weingart, Chadron State College by Fall 1:32Lost to Justin Gabbard, Air Force Academy by Dec 11-0

157 Zach Lord Record: 0- 2Lost to Ryan Hall, Montana State University Northern by Dec 5-2Lost to Matt Laminger, Boise State University by Dec 18-8

157 Justin Gabbard Record: 4- 2Lost to Eric Luedke, Colby Community College by DefDefeated Brian Stolzmann, Colorado School Of Mines by DefDefeated Luke Sapp, Colorado School Of Mines by Dec 9-5Defeated Talon Cooney, Northwest College by Dec 11-4Defeated Bridger Lord, Air Force Academy by Dec 11-0Lost to Eric Luedke, Colby Community College by Def

165 Beau Tresemer Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Jimmy Moore, University Of Wyoming by Dec 6-0Defeated Jimmy Reynolds, Adams State College by Dec 8-3Defeated Travis Buhl, Western Wyoming College by Dec 6-4Defeated Nick Larsen, Western Wyoming College by Dec 8-3

165 Adam Swift Record: 3- 2Defeated Ryan Goodman, University Of Wyoming by Dec 4-0Lost to Nick Larsen, Western Wyoming College by Dec 6-4Defeated Phil Hart, Fort Hayes State by Dec 13-5Defeated Jimmy Moore, University Of Wyoming by Dec 7-4Lost to Travis Buhl, Western Wyoming College by Dec 10-4

165 Jonathan Koch Record: 5- 1 3rd PlaceLost to Aaron Jensen, Montana State University Northern by Dec 6-4Defeated John White, Bear Wrestling Club by Fall 5:20Defeated Jimmy Reynolds, Adams State College by Dec 11-5Defeated Matt Stewart, Bear Wrestling Club by Fall 1:59Defeated Aaron Jensen, Montana State University Northern by Dec 7-6Defeated Travis Buhl, Western Wyoming College by Dec 11-5

174 Logan Brewer Record: 1- 2Lost to Max Smith, Adams State College by Dec 9-0Defeated Zach Broughton, Bear Wrestling Club by DefLost to Bryce Houtchens, Western State College by Dec 4-3

174 Jacob Lillich Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Matt Henderson, University Of Wyoming by Dec 10-2Defeated Zach Broughton, Bear Wrestling Club by Fall 1:02Defeated Emory Wilson, Montana State University Northern by Dec 10-0Defeated Max Smith, Adams State College by Dec 5-2

184 Zane Hershey Record: 2- 2Defeated Trevor Anderson, University Of Regina, Canada by Fall 5:30Lost to Casey Wooden, Adams State College by Dec 3-1Defeated Blake Luttrell, Air Force Academy by Dec 5-1Lost to Matt Trout, Western State College by Dec 8-3

184 Blake Luttrell Record: 1- 2Lost to Trevor Moss, Northwest College by Dec 11-8Defeated Arron Frombach, University Of Regina, Canada by Dec 3-2Lost to Zane Hershey, Air Force Academy by Dec 5-1

197 Pete Bozynski Record: 0- 2Lost to Brian Fritchman, Montana State University Northern by Dec 6-4Lost to Mazi Burke, Montana State University Northern by Dec 14-0

285 Kurt Skarstedt Record: 2- 2Defeated Cale Bickerdyke, Chadron State College by Dec 5-1Defeated Rich Russell, Western State College by Dec 8-0Lost to Derek Thompson, Colorado School Of Mines by Dec 10-6Lost to Nathan Fox, University Of Northern Colorado by Dec 7-2

Air Force Academy Prep Points: 0.00

Adams State College Points: 0.00

133 Lorenzo Moreno Record: 2- 2Defeated Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 10-6Defeated Dustin Grant, Jamestown College by Dec 12-7Lost to Seth Weatherman, Air Force Academy by Dec 6-2Lost to Brady Walter, Fort Hayes State by Dec 7-3

141 Dan Edwards Record: 0- 2Lost to Jake Hibler, Western Wyoming College by Dec 20-6Lost to Jeremy Johnson, Fort Hayes State by Fall 1:58

149 Scott Koppenhaff Record: 1- 2Lost to Chris Nissen, Air Force Academy by Dec 5-0Defeated Dustin Fowler, North Idaho College by Fall 3:14Lost to CJ Rathjen, Northwest College by Dec 5-4

157 Edgar Diaz Record: 0- 2Lost to Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Fall 4:39Lost to Luke Sapp, Colorado School Of Mines by Dec 6-2

165 Jimmy Reynolds Record: 1- 2Defeated Anthony Alfini, Colorado School Of Mines by Dec 9-5Lost to Beau Tresemer, Air Force Academy by Dec 8-3Lost to Jonathan Koch, Air Force Academy by Dec 11-5

165 Jesse Romero Record: 0- 2Lost to Nick Larsen, Western Wyoming College by Fall 1:54Lost to Ryan Goodman, University Of Wyoming by Dec 7-4

174 Evan Copeland Record: 2- 2Defeated Darin Harris, Utah Valley State College by Dec 8-4Defeated Daylon Kerr, Western State College by Dec 10-6Lost to Max Smith, Adams State College by Dec 6-5Lost to Bryce Houtchens, Western State College by Dec 12-9

174 Max Smith Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Logan Brewer, Air Force Academy by Dec 9-0Defeated David Waters, Montana State University Northern by Dec 11-4Defeated Evan Copeland, Adams State College by Dec 6-5Lost to Jacob Lillich, Air Force Academy by Dec 5-2

184 Casey Wooden Record: 3- 2Defeated Jess Holmgren, Northwest College by Dec 3-2Defeated Cole Gorton, University Of Northern Colorado by Dec 7-4Defeated Zane Hershey, Air Force Academy by Dec 3-1Lost to Shaun Hart, Bear Wrestling Club by Dec 10-2Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Fall 1:24

197 Antawn Keller Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Colt Hamilton, Western Wyoming College by Dec 12-1Lost to Maine Ardrey, Colby Community College by Dec 7-6Defeated Brian Fritchman, Montana State University Northern by Fall 3:45Defeated Jake Severn, University Of Wyoming by Fall 5:06Lost to Mazi Burke, Montana State University Northern by Dec 12-8

Bear Wrestling Club Points: 0.00

125 John Nunley Record: 1- 2Lost to Seth Wright, Northwest College by Fall 3:24Defeated Tim Brown, Northwest College by Dec 14-6Lost to Nick Medina, Western State College by Dec 6-4

133 Matt Cortez Record: 6- 1 3rd PlaceLost to Lorenzo Moreno, Adams State College by Dec 10-6Defeated Richard Lohr, Bear Wrestling Club by Dec 3-1Defeated Danny Mainus, Unattached by Dec 10-3Defeated Bill Schuch, Western State College by Dec 3-2Defeated Brady Walter, Fort Hayes State by Dec 8-6Defeated Tyler Wilcox, Western Wyoming College by Fall 1:56Defeated Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 7-4

133 Beau Hessler Record: 2- 2Defeated Lyle Evans, Western Wyoming College by Dec 3-1Defeated Bill Schuch, Western State College by Dec 4-3Lost to Seth Weatherman, Air Force Academy by Dec 7-2Lost to Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 9-6

133 Kyle Kaiser Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Brady Walter, Fort Hayes State by Dec 10-3Lost to Tyler Wilcox, Western Wyoming College by Dec 4-3Defeated Garrett Eller, Colorado School Of Mines by Dec 9-6Defeated Jonah Stewart, Western State College by Dec 6-4Defeated Beau Hessler, Bear Wrestling Club by Dec 9-6Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 7-4

133 Richard Lohr Record: 1- 2Defeated Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines by Dec 4-1Lost to Thomas Huntington, Northwest College by Fall 5:04Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 3-1

141 Kyle LeValley Record: 4- 1 2nd PlaceDefeated Sean Mullins, Unattached by Dec 9-2Defeated Chris Ferraro, Colorado School Of Mines by Dec 6-2Defeated Jason Hull, Western State College by Fall :37Defeated Matt Crippes, Air Force Academy by Dec 5-1Lost to Nate Pilcher, Colorado School Of Mines by Dec 7-3

149 Matt Aboussie Record: 0- 2Lost to Nick Bueter, Boise State University by Dec 4-2Lost to Tyler Burns, Fort Hayes State by Dec 6-0

157 John Olivas Record: 1- 2Defeated Zach Lee, Western State College by FrftLost to Talon Cooney, Northwest College by Dec 6-4Lost to Sean Caughlin, Bear Wrestling Club by Dec 8-7

157 Sean Caughlin Record: 2- 2Lost to Quinn Donnell, Western State College by Dec 7-0Defeated John Olivas, Bear Wrestling Club by Dec 8-7Defeated Matt Laminger, Boise State University by Fall 1:15Lost to Dale Seley, Montana State University Northern by Fall :55

165 Matt Stewart Record: 2- 2Defeated Brent Baker, Colorado School Of Mines by Dec 8-4Lost to Travis Buhl, Western Wyoming College by Dec 18-0Defeated Ryan Goodman, University Of Wyoming by Dec 5-2Lost to Jonathan Koch, Air Force Academy by Fall 1:59

165 John White Record: 0- 2Lost to Zach Cornett, Colorado School Of Mines by Dec 3-2Lost to Jonathan Koch, Air Force Academy by Fall 5:20

174 Zach Broughton Record: 1- 2Defeated Nick McGovern, Fort Hayes State by Dec 11-2Lost to Jacob Lillich, Air Force Academy by Fall 1:02Lost to Logan Brewer, Air Force Academy by Def

184 Shaun Hart Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Ryan Vincent, Jamestown College by Dec 12-0Defeated Matt Trout, Western State College by Fall 3:11Defeated Casey Wooden, Adams State College by Dec 10-2Defeated Carson Kleinfeldt, Northwest College by Dec 5-2

184 Nathan Kimberlin Record: 1- 2Defeated Arron Frombach, University Of Regina, Canada by Dec 5-0Lost to Trevor Moss, Northwest College by Fall 5:45Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Dec 7-4

184 Alex Joseph Record: 6- 1 3rd PlaceLost to Carson Kleinfeldt, Northwest College by Fall 2:52Defeated Cole Gorton, University Of Northern Colorado by Dec 12-7Defeated Trevor Anderson, University Of Regina, Canada by Dec 5-0Defeated Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club by Dec 7-4Defeated Jon Westerby, Chadron State College by Dec 13-5Defeated Casey Wooden, Adams State College by Fall 1:24Defeated Matt Trout, Western State College by Dec 12-7

197 Reece Hopkin Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Nathan Bernatow, Northwest College by Dec 3-2Defeated Mazi Burke, Montana State University Northern by Dec 5-4Defeated Jake Severn, University Of Wyoming by Dec 14-2Defeated Ricky Robbins, University Of Wyoming by Fall 1:09

Boise State University Points: 0.00

149 Nick Bueter Record: 2- 2Defeated Matt Aboussie, Bear Wrestling Club by Dec 4-2Defeated Drew Herl, Colby Community College by Dec 3-1Lost to Kyle Swain, Western State College by Dec 6-4Lost to CJ Rathjen, Northwest College by Dec 6-4

157 Matt Laminger Record: 1- 2Lost to Cort Peterson, Northwest College by Fall 2:57Defeated Zach Lord, Air Force Academy by Dec 18-8Lost to Sean Caughlin, Bear Wrestling Club by Fall 1:15

Colby Community College Points: 0.00

125 Elliot Darden Record: 4- 1 3rd PlaceLost to Jason Harrington, Montana State University Northern by Dec 9-5Defeated Andy Dick, Chadron State College by Dec 10-4Defeated Ryan Argyle, Utah Valley State College by Dec 13-7Defeated Matt Torrez, Northwest College by Dec 17-14Defeated Jason Harrington, Montana State University Northern by Dec 16-14

141 A J Wenger Record: 0- 2Lost to Chris Smith, Montana State University Northern by Dec 16-5Lost to Cody Burdett, Unattached by Dec 8-4

149 Drew Herl Record: 2- 2Defeated Tyler Burns, Fort Hayes State by Fall 1:59Lost to Nick Bueter, Boise State University by Dec 3-1Defeated Mike Ratzlaff, Fort Hayes State by Fall 1:08Lost to Clinton Stout, University Of Wyoming by T-Fall

157 Eric Luedke Record: 5- 1 3rd PlaceDefeated Chris Riding, Northwest College by Fall 1:27Defeated Justin Gabbard, Air Force Academy by DefDefeated Dale Seley, Montana State University Northern by Fall 3:37Lost to Cort Peterson, Northwest College by Dec 2-1Defeated Justin Gabbard, Air Force Academy by DefDefeated Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Dec 8-0

174 Trent Kincanon Record: 0- 2Lost to Daylon Kerr, Western State College by Dec 5-2Lost to Darin Harris, Utah Valley State College by Fall 1:41

197 Maine Ardrey Record: 1- 2Defeated Antawn Keller, Adams State College by Dec 7-6Lost to Ricky Robbins, University Of Wyoming by Dec 4-2Lost to Mazi Burke, Montana State University Northern by Fall 1:45

285 Sam Karosh Record: 2- 2Defeated Austin Hoffman, Chadron State College by Dec 3-0Defeated Heath Robinson, Western State College by Dec 12-7Lost to Andrew Ubben, Fort Hayes State by Fall 3:02Lost to Billy Green, Utah Valley State College by Fall 1:45

Chadron State College Points: 0.00

125 Andy Dick Record: 0- 2Lost to Nick Medina, Western State College by Dec 8-3Lost to Elliot Darden, Colby Community College by Dec 10-4

133 James Miller Record: 1- 2Lost to Bill Schuch, Western State College by Dec 5-1Defeated Hans Hansen, Western State College by Dec 4-3Lost to Brady Walter, Fort Hayes State by Dec 9-5

141 Chase Francis Record: 0- 2Lost to Zach Terry, Western Wyoming College by Dec 3-1Lost to Jeremy Johnson, Fort Hayes State by Dec 3-1

141 Ryan LaMunt Record: 1- 2Lost to Jason Hull, Western State College by Dec 20-4Defeated Chris Ferraro, Colorado School Of Mines by Dec 14-8Lost to Zach Terry, Western Wyoming College by T-Fall

157 Matt Weingart Record: 2- 2Lost to Quinn Donnell, Western State College by Dec 5-2Defeated Zach Lee, Western State College by FrftDefeated Chris Anderson, Colorado School Of Mines by Fall 1:52Lost to Bridger Lord, Air Force Academy by Fall 1:32

184 Jon Westerby Record: 2- 2Defeated Andrew Smith, Western State College by Dec 6-4Lost to Carson Kleinfeldt, Northwest College by Dec 3-0Defeated Adam Seibel, Colorado School Of Mines by Fall 3:09Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Dec 13-5

285 Austin Hoffman Record: 0- 2Lost to Sam Karosh, Colby Community College by Dec 3-0Lost to Matt Taylor, Northwest College by Dec 5-2

285 Cale Bickerdyke Record: 1- 2Lost to Kurt Skarstedt, Air Force Academy by Dec 5-1Defeated Jason Still, University Of Wyoming by Dec 5-3Lost to Nathan Fox, University Of Northern Colorado by Dec 5-2

Colorado School Of Mines Points: 0.00

133 Garrett Eller Record: 2- 2Defeated Danny Mainus, Unattached by Dec 9-4Lost to Seth Weatherman, Air Force Academy by Dec 10-7Defeated Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines by Dec 15-3Lost to Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 9-6

133 Brandon Prioresc Record: 1- 2Lost to Richard Lohr, Bear Wrestling Club by Dec 4-1Defeated Dustin Grant, Jamestown College by Dec 11-6Lost to Garrett Eller, Colorado School Of Mines by Dec 15-3

141 Nate Pilcher Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Jeremy Johnson, Fort Hayes State by Dec 7-4Defeated Zach Terry, Western Wyoming College by Dec 7-3Defeated Chris Smith, Montana State University Northern by Dec 5-2Defeated Kyle LeValley, Bear Wrestling Club by Dec 7-3

141 Chris Ferraro Record: 2- 2Defeated Bye, Boise State University by DefLost to Kyle LeValley, Bear Wrestling Club by Dec 6-2Defeated Nate Wiggins, Western State College by Dec 10-6Lost to Ryan LaMunt, Chadron State College by Dec 14-8

149 Steve Turco Record: 0- 2Lost to CJ Rathjen, Northwest College by Dec 13-4Lost to Mike Ratzlaff, Fort Hayes State by Dec 10-1

157 Brian Stolzmann Record: 0- 2Lost to Travis Piatt, Northwest College by Dec 9-8Lost to Justin Gabbard, Air Force Academy by Def

157 Justin Mullings Record: 0- 2Lost to Ryan Hall, Montana State University Northern by Dec 14-4Lost to Chris Anderson, Colorado School Of Mines by Dec 12-2

157 Chris Anderson Record: 1- 2Lost to Cort Peterson, Northwest College by Dec 4-0Defeated Justin Mullings, Colorado School Of Mines by Dec 12-2Lost to Matt Weingart, Chadron State College by Fall 1:52

157 Luke Sapp Record: 1- 2Lost to Dale Seley, Montana State University Northern by Dec 10-5Defeated Edgar Diaz, Adams State College by Dec 6-2Lost to Justin Gabbard, Air Force Academy by Dec 9-5

165 Brent Baker Record: 0- 2Lost to Matt Stewart, Bear Wrestling Club by Dec 8-4Lost to Phil Hart, Fort Hayes State by Dec 7-0

165 Anthony Alfini Record: 0- 2Lost to Jimmy Reynolds, Adams State College by Dec 9-5Lost to Jimmy Moore, University Of Wyoming by Dec 9-1

165 Zach Cornett Record: 1- 2Defeated John White, Bear Wrestling Club by Dec 3-2Lost to Aaron Jensen, Montana State University Northern by Dec 3-1Lost to Jimmy Moore, University Of Wyoming by Dec 5-1

184 Adam Seibel Record: 1- 2Lost to Matt Trout, Western State College by Dec 7-0Defeated Ryan Vincent, Jamestown College by Dec 9-4Lost to Jon Westerby, Chadron State College by Fall 3:09

285 Mike Slack Record: 0- 2Lost to Andrew Ubben, Fort Hayes State by Dec 9-0Lost to Billy Green, Utah Valley State College by Dec 6-0

285 Derek Thompson Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Nathan Fox, University Of Northern Colorado by Dec 11-4Defeated Matt Taylor, Northwest College by Fall 4:44Defeated Kurt Skarstedt, Air Force Academy by Dec 10-6Lost to Andrew Ubben, Fort Hayes State by M-Dec 14-0

Colorado University Wrestling Club Points: 0.00

133 Sean Baran Record: 0- 2Lost to Brady Walter, Fort Hayes State by Fall 4:22Lost to Lyle Evans, Western Wyoming College by Dec 13-0

133 Stewart Clark Record: 0- 2Lost to Jonah Stewart, Western State College by Dec 16-1Lost to Danny Mainus, Unattached by Fall :52

Fort Hayes State Points: 0.00

125 Kory Lira Record: 3- 0 1st PlaceDefeated Ryan Argyle, Utah Valley State College by Dec 5-1Defeated Jason Harrington, Montana State University Northern by Dec 9-4Defeated Seth Wright, Northwest College by Dec 10-6

133 Brady Walter Record: 3- 2Defeated Sean Baran, Colorado University Wrestling Club by Fall 4:22Lost to Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 10-3Defeated James Miller, Chadron State College by Dec 9-5Defeated Lorenzo Moreno, Adams State College by Dec 7-3Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 8-6

141 Jeremy Johnson Record: 3- 2Lost to Nate Pilcher, Colorado School Of Mines by Dec 7-4Defeated Dan Edwards, Adams State College by Fall 1:58Defeated Chase Francis, Chadron State College by Dec 3-1Defeated Jason Hull, Western State College by Dec 1-0Lost to J B Harding, Fort Hayes State by Dec 2-1

141 J B Harding Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Jacob Scoles, Montana State University Northern by Dec 11-9Lost to Matt Crippes, Air Force Academy by Fall 5:42Defeated Cody Burdett, Unattached by Dec 10-7Defeated Jeremy Johnson, Fort Hayes State by Dec 2-1Defeated Chris Smith, Montana State University Northern by Fall 1:17Lost to Matt Crippes, Air Force Academy by Fall :36

149 Mike Ratzlaff Record: 1- 2Lost to Anthony Haukenberry, Montana State University Northern by Fall 4:38Defeated Steve Turco, Colorado School Of Mines by Dec 10-1Lost to Drew Herl, Colby Community College by Fall 1:08

149 Tyler Burns Record: 1- 2Lost to Drew Herl, Colby Community College by Fall 1:59Defeated Matt Aboussie, Bear Wrestling Club by Dec 6-0Lost to CJ Rathjen, Northwest College by Dec 7-4

165 Phil Hart Record: 1- 2Lost to Travis Buhl, Western Wyoming College by Fall 4:39Defeated Brent Baker, Colorado School Of Mines by Dec 7-0Lost to Adam Swift, Air Force Academy by Dec 13-5

174 Nick McGovern Record: 1- 2Lost to Zach Broughton, Bear Wrestling Club by Dec 11-2Defeated Matt Henderson, University Of Wyoming by Dec 7-5Lost to David Waters, Montana State University Northern by Dec 9-5

184 Dustin Trego Record: 1- 2Lost to Carson Kleinfeldt, Northwest College by Dec 1:06Defeated Jess Holmgren, Northwest College by Dec 9-7Lost to Andrew Smith, Western State College by Fall 5:10

285 Andrew Ubben Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Mike Slack, Colorado School Of Mines by Dec 9-0Defeated Jason Still, University Of Wyoming by Dec 9-2Defeated Sam Karosh, Colby Community College by Fall 3:02Defeated Derek Thompson, Colorado School Of Mines by M-Dec 14-0

Jamestown College Points: 0.00

125 Tim Irwin Record: 0- 2Lost to Jason Harrington, Montana State University Northern by Dec 10-4Lost to Nick Medina, Western State College by Dec 1

133 Dustin Grant Record: 0- 2Lost to Lorenzo Moreno, Adams State College by Dec 12-7Lost to Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines by Dec 11-6

133 Eric Carr Record: 0- 2Lost to Hans Hansen, Western State College by Dec 6-2Lost to Randy Putman, Northwest College by Dec 12-7

184 Ryan Vincent Record: 0- 2Lost to Shaun Hart, Bear Wrestling Club by Dec 12-0Lost to Adam Seibel, Colorado School Of Mines by Dec 9-4

Montana State University Northern Points: 0.00

125 Jason Harrington Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Tim Irwin, Jamestown College by Dec 10-4Defeated Elliot Darden, Colby Community College by Dec 9-5Lost to Kory Lira, Fort Hayes State by Dec 9-4Defeated Nick Medina, Western State College by Dec 8-4Lost to Elliot Darden, Colby Community College by Dec 16-14

141 Chris Smith Record: 2- 2Defeated A J Wenger, Colby Community College by Dec 16-5Defeated Carter Downing, University Of Wyoming by Dec 7-4Lost to Nate Pilcher, Colorado School Of Mines by Dec 5-2Lost to J B Harding, Fort Hayes State by Fall 1:17

141 Jacob Scoles Record: 2- 2Lost to J B Harding, Fort Hayes State by Dec 11-9Defeated Simon Englebert, Western State College by Dec 8-1Defeated Jake Hibler, Western Wyoming College by Fall 5:56Lost to Carter Downing, University Of Wyoming by Dec 12-3

149 Anthony Haukenbe Record: 2- 2Defeated Mike Ratzlaff, Fort Hayes State by Fall 4:38Defeated CJ Rathjen, Northwest College by Dec 3-1Lost to Chris Nissen, Air Force Academy by Dec 6-5Lost to Clinton Stout, University Of Wyoming by Fall 4:54

157 Ryan Hall Record: 4- 1 2nd PlaceDefeated Justin Mullings, Colorado School Of Mines by Dec 14-4Defeated Zach Lord, Air Force Academy by Dec 5-2Defeated Talon Cooney, Northwest College by Dec 5-3Defeated Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Dec 5-3Lost to Cort Peterson, Northwest College by M-Dec 12-4

157 Dale Seley Record: 3- 2Defeated Luke Sapp, Colorado School Of Mines by Dec 10-5Lost to Eric Luedke, Colby Community College by Fall 3:37Defeated Sean Caughlin, Bear Wrestling Club by Fall :55Defeated Quinn Donnell, Western State College by Dec 7-1Lost to Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Dec 8-7

165 Aaron Jensen Record: 2- 2Defeated Jonathan Koch, Air Force Academy by Dec 6-4Defeated Zach Cornett, Colorado School Of Mines by Dec 3-1Lost to Nick Larsen, Western Wyoming College by Dec 14-2Lost to Jonathan Koch, Air Force Academy by Dec 7-6

174 David Waters Record: 4- 1 3rd PlaceLost to Max Smith, Adams State College by Dec 11-4Defeated Nick McGovern, Fort Hayes State by Dec 9-5Defeated Daylon Kerr, Western State College by Dec 5-0Defeated Emory Wilson, Montana State University Northern by Dec 8-3Defeated Bryce Houtchens, Western State College by Dec 6-4

174 Emory Wilson Record: 2- 2Defeated Jesse Biller, University Of Regina, Canada by Fall 4:40Defeated Bryce Houtchens, Western State College by Dec 4-2Lost to Jacob Lillich, Air Force Academy by Dec 10-0Lost to David Waters, Montana State University Northern by Dec 8-3

197 Mazi Burke Record: 4- 1 3rd PlaceLost to Reece Hopkin, Bear Wrestling Club by Dec 5-4Defeated Pete Bozynski, Air Force Academy by Dec 14-0Defeated Colt Hamilton, Western Wyoming College by Dec 5-1Defeated Maine Ardrey, Colby Community College by Fall 1:45Defeated Antawn Keller, Adams State College by Dec 12-8

197 Brian Fritchman Record: 2- 2Defeated Pete Bozynski, Air Force Academy by Dec 6-4Lost to Ricky Robbins, University Of Wyoming by Fall 1:15Defeated Nathan Bernatow, Northwest College by Dec 9-5Lost to Antawn Keller, Adams State College by Fall 3:45

North Idaho College Points: 0.00

149 Dustin Fowler Record: 0- 2Lost to Randy Nelson, Western Wyoming College by Fall 2:46Lost to Scott Koppenhaffer, Adams State College by Fall 3:14

Northwest College Points: 0.00

125 Matt Torrez Record: 1- 2Defeated Nick Medina, Western State College by Dec 9-0Lost to Seth Wright, Northwest College by Dec 10-6Lost to Elliot Darden, Colby Community College by Dec 17-14

125 Seth Wright Record: 2- 1 2nd PlaceDefeated John Nunley, Bear Wrestling Club by Fall 3:24Defeated Matt Torrez, Northwest College by Dec 10-6Lost to Kory Lira, Fort Hayes State by Dec 10-6

125 Tim Brown Record: 0- 2Lost to Ryan Argyle, Utah Valley State College by Dec 10-1Lost to John Nunley, Bear Wrestling Club by Dec 14-6

133 Randy Putman Record: 1- 2Lost to Bill Schuch, Western State College by Dec 3-1Defeated Eric Carr, Jamestown College by Dec 12-7Lost to Lyle Evans, Western Wyoming College by Dec 11-0

133 Thomas Huntingto Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Richard Lohr, Bear Wrestling Club by Fall 5:04Defeated Jonah Stewart, Western State College by Dec 7-3Defeated Tyler Wilcox, Western Wyoming College by Dec 4-3Defeated Seth Weatherman, Air Force Academy by Fall 1:20

149 CJ Rathjen Record: 5- 1 3rd PlaceDefeated Steve Turco, Colorado School Of Mines by Dec 13-4Lost to Anthony Haukenberry, Montana State University Northern by Dec 3-1Defeated Tyler Burns, Fort Hayes State by Dec 7-4Defeated Scott Koppenhaffer, Adams State College by Dec 5-4Defeated Nick Bueter, Boise State University by Dec 6-4Defeated Clinton Stout, University Of Wyoming by Dec 3-2

157 Travis Piatt Record: 1- 2Defeated Brian Stolzmann, Colorado School Of Mines by Dec 9-8Lost to Bridger Lord, Air Force Academy by Fall :28Lost to Chris Riding, Northwest College by Dec 6-5

157 Talon Cooney Record: 1- 2Defeated John Olivas, Bear Wrestling Club by Dec 6-4Lost to Ryan Hall, Montana State University Northern by Dec 5-3Lost to Justin Gabbard, Air Force Academy by Dec 11-4

157 Cort Peterson Record: 5- 0 1st PlaceDefeated Matt Laminger, Boise State University by Fall 2:57Defeated Chris Anderson, Colorado School Of Mines by Dec 4-0Defeated Quinn Donnell, Western State College by Dec 10-3Defeated Eric Luedke, Colby Community College by Dec 2-1Defeated Ryan Hall, Montana State University Northern by M-Dec 12-4

157 Chris Riding Record: 1- 2Lost to Eric Luedke, Colby Community College by Fall 1:27Defeated Travis Piatt, Northwest College by Dec 6-5Lost to Brian Anderson, Utah Valley State College by Dec 11-7

184 Jess Holmgren Record: 0- 2Lost to Casey Wooden, Adams State College by Dec 3-2Lost to Dustin Trego, Fort Hayes State by Dec 9-7

184 Trevor Moss Record: 2- 2Defeated Blake Luttrell, Air Force Academy by Dec 11-8Defeated Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club by Fall 5:45Lost to Carson Kleinfeldt, Northwest College by Dec 6-2Lost to Matt Trout, Western State College by Dec 7-6

184 Carson Kleinfeld Record: 4- 1 2nd PlaceDefeated Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Fall 2:52Defeated Dustin Trego, Fort Hayes State by Dec 1:06Defeated Jon Westerby, Chadron State College by Dec 3-0Defeated Trevor Moss, Northwest College by Dec 6-2Lost to Shaun Hart, Bear Wrestling Club by Dec 5-2

197 Nathan Bernatow Record: 0- 2Lost to Reece Hopkin, Bear Wrestling Club by Dec 3-2Lost to Brian Fritchman, Montana State University Northern by Dec 9-5

285 Matt Taylor Record: 1- 2Lost to Derek Thompson, Colorado School Of Mines by Fall 4:44Defeated Austin Hoffman, Chadron State College by Dec 5-2Lost to Billy Green, Utah Valley State College by Fall 1:38

Oregon Points: 0.00

Unattached Points: 0.00

133 Danny Mainus Record: 1- 2Lost to Garrett Eller, Colorado School Of Mines by Dec 9-4Defeated Stewart Clark, Colorado University Wrestling Club by Fall :52Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 10-3

141 Cody Burdett Record: 3- 2Defeated Nate Wiggins, Western State College by Dec 10-2Lost to Carter Downing, University Of Wyoming by Dec 12-2Defeated Sean Mullins, Unattached by Dec 10-1Defeated A J Wenger, Colby Community College by Dec 8-4Lost to J B Harding, Fort Hayes State by Dec 10-7

141 Sean Mullins Record: 1- 2Lost to Kyle LeValley, Bear Wrestling Club by Dec 9-2Defeated Bye, Boise State University by DefLost to Cody Burdett, Unattached by Dec 10-1

University Of Northern Colorado Points: 0.00

157 Dustin Uhland Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Edgar Diaz, Adams State College by Fall 4:39Defeated Brian Anderson, Utah Valley State College by Dec 1-0Defeated Bridger Lord, Air Force Academy by Dec 10-4Lost to Ryan Hall, Montana State University Northern by Dec 5-3Defeated Dale Seley, Montana State University Northern by Dec 8-7Lost to Eric Luedke, Colby Community College by Dec 8-0

184 Cole Gorton Record: 0- 2Lost to Casey Wooden, Adams State College by Dec 7-4Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Dec 12-7

285 Nathan Fox Record: 4- 1 3rd PlaceLost to Derek Thompson, Colorado School Of Mines by Dec 11-4Defeated Heath Robinson, Western State College by Fall :29Defeated Cale Bickerdyke, Chadron State College by Dec 5-2Defeated Kurt Skarstedt, Air Force Academy by Dec 7-2Defeated Billy Green, Utah Valley State College by Dec 5-3

University Of Regina, Canada Points: 0.00

174 Jesse Biller Record: 0- 2Lost to Emory Wilson, Montana State University Northern by Fall 4:40Lost to Daylon Kerr, Western State College by Def

184 Trevor Anderson Record: 0- 2Lost to Zane Hershey, Air Force Academy by Fall 5:30Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Dec 5-0

184 Arron Frombach Record: 0- 2Lost to Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club by Dec 5-0Lost to Blake Luttrell, Air Force Academy by Dec 3-2

Utah Valley State College Points: 0.00

125 Ryan Argyle Record: 1- 2Defeated Tim Brown, Northwest College by Dec 10-1Lost to Kory Lira, Fort Hayes State by Dec 5-1Lost to Elliot Darden, Colby Community College by Dec 13-7

157 Brian Anderson Record: 1- 2Lost to Dustin Uhland, University Of Northern Colorado by Dec 1-0Defeated Chris Riding, Northwest College by Dec 11-7Lost to Quinn Donnell, Western State College by Fall 3:00

174 Darin Harris Record: 1- 2Lost to Evan Copeland, Adams State College by Dec 8-4Defeated Trent Kincanon, Colby Community College by Fall 1:41Lost to Bryce Houtchens, Western State College by Dec 12-10

285 Billy Green Record: 4- 2 4th PlaceLost to Jason Still, University Of Wyoming by Dec 5-2Defeated Mike Slack, Colorado School Of Mines by Dec 6-0Defeated Rich Russell, Western State College by Dec 5-3Defeated Matt Taylor, Northwest College by Fall 1:38Defeated Sam Karosh, Colby Community College by Fall 1:45Lost to Nathan Fox, University Of Northern Colorado by Dec 5-3

University Of Wyoming Points: 0.00

141 Carter Downing Record: 3- 2Defeated Cody Burdett, Unattached by Dec 12-2Lost to Chris Smith, Montana State University Northern by Dec 7-4Defeated Jacob Scoles, Montana State University Northern by Dec 12-3Defeated Zach Terry, Western Wyoming College by Dec 6-4Lost to Matt Crippes, Air Force Academy by Fall 1:30

149 Clinton Stout Record: 3- 2 4th PlaceLost to Chris Nissen, Air Force Academy by Fall :14Defeated Randy Nelson, Western Wyoming College by Dec 8-2Defeated Drew Herl, Colby Community College by T-FallDefeated Anthony Haukenberry, Montana State University Northern by Fall 4:54Lost to CJ Rathjen, Northwest College by Dec 3-2

165 Jimmy Moore Record: 2- 2Lost to Beau Tresemer, Air Force Academy by Dec 6-0Defeated Anthony Alfini, Colorado School Of Mines by Dec 9-1Defeated Zach Cornett, Colorado School Of Mines by Dec 5-1Lost to Adam Swift, Air Force Academy by Dec 7-4

165 Ryan Goodman Record: 1- 2Lost to Adam Swift, Air Force Academy by Dec 4-0Defeated Jesse Romero, Adams State College by Dec 7-4Lost to Matt Stewart, Bear Wrestling Club by Dec 5-2

174 Matt Henderson Record: 0- 2Lost to Jacob Lillich, Air Force Academy by Dec 10-2Lost to Nick McGovern, Fort Hayes State by Dec 7-5

197 Jake Severn Record: 1- 2Defeated Bryce Murray, Western Wyoming College by Dec 4-2Lost to Reece Hopkin, Bear Wrestling Club by Dec 14-2Lost to Antawn Keller, Adams State College by Fall 5:06

197 Ricky Robbins Record: 2- 1 2nd PlaceDefeated Brian Fritchman, Montana State University Northern by Fall 1:15Defeated Maine Ardrey, Colby Community College by Dec 4-2Lost to Reece Hopkin, Bear Wrestling Club by Fall 1:09

285 Jason Still Record: 1- 2Defeated Billy Green, Utah Valley State College by Dec 5-2Lost to Andrew Ubben, Fort Hayes State by Dec 9-2Lost to Cale Bickerdyke, Chadron State College by Dec 5-3

Western State College Points: 0.00

125 Nick Medina Record: 3- 2Defeated Andy Dick, Chadron State College by Dec 8-3Lost to Matt Torrez, Northwest College by Dec 9-0Defeated Tim Irwin, Jamestown College by Dec 1Defeated John Nunley, Bear Wrestling Club by Dec 6-4Lost to Jason Harrington, Montana State University Northern by Dec 8-4

133 Bill Schuch Record: 2- 2Defeated James Miller, Chadron State College by Dec 5-1Defeated Randy Putman, Northwest College by Dec 3-1Lost to Beau Hessler, Bear Wrestling Club by Dec 4-3Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Dec 3-2

133 Hans Hansen Record: 1- 2Defeated Eric Carr, Jamestown College by Dec 6-2Lost to Tyler Wilcox, Western Wyoming College by Dec 13-1Lost to James Miller, Chadron State College by Dec 4-3

133 Jonah Stewart Record: 2- 2Defeated Stewart Clark, Colorado University Wrestling Club by Dec 16-1Lost to Thomas Huntington, Northwest College by Dec 7-3Defeated Lyle Evans, Western Wyoming College by Dec 5-3Lost to Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 6-4

141 Nate Wiggins Record: 0- 2Lost to Cody Burdett, Unattached by Dec 10-2Lost to Chris Ferraro, Colorado School Of Mines by Dec 10-6

141 Simon Englebert Record: 0- 2Lost to Zach Terry, Western Wyoming College by Dec 10-0Lost to Jacob Scoles, Montana State University Northern by Dec 8-1

141 Jason Hull Record: 1- 2Defeated Ryan LaMunt, Chadron State College by Dec 20-4Lost to Kyle LeValley, Bear Wrestling Club by Fall :37Lost to Jeremy Johnson, Fort Hayes State by Dec 1-0

149 Kyle Swain Record: 2- 1 2nd PlaceDefeated Randy Nelson, Western Wyoming College by Dec 5-2Defeated Nick Bueter, Boise State University by Dec 6-4Lost to Chris Nissen, Air Force Academy by T-Fall 15-0

157 Zach Lee Record: 0- 0Lost to John Olivas, Bear Wrestling Club by FrftLost to Matt Weingart, Chadron State College by Frft

157 Quinn Donnell Record: 3- 2Defeated Sean Caughlin, Bear Wrestling Club by Dec 7-0Defeated Matt Weingart, Chadron State College by Dec 5-2Lost to Cort Peterson, Northwest College by Dec 10-3Defeated Brian Anderson, Utah Valley State College by Fall 3:00Lost to Dale Seley, Montana State University Northern by Dec 7-1

174 Daylon Kerr Record: 2- 2Defeated Trent Kincanon, Colby Community College by Dec 5-2Lost to Evan Copeland, Adams State College by Dec 10-6Defeated Jesse Biller, University Of Regina, Canada by DefLost to David Waters, Montana State University Northern by Dec 5-0

174 Bryce Houtchens Record: 3- 2 4th PlaceLost to Emory Wilson, Montana State University Northern by Dec 4-2Defeated Darin Harris, Utah Valley State College by Dec 12-10Defeated Logan Brewer, Air Force Academy by Dec 4-3Defeated Evan Copeland, Adams State College by Dec 12-9Lost to David Waters, Montana State University Northern by Dec 6-4

184 Matt Trout Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Adam Seibel, Colorado School Of Mines by Dec 7-0Lost to Shaun Hart, Bear Wrestling Club by Fall 3:11Defeated Andrew Smith, Western State College by Dec 8-4Defeated Zane Hershey, Air Force Academy by Dec 8-3Defeated Trevor Moss, Northwest College by Dec 7-6Lost to Alex Joseph, Bear Wrestling Club by Dec 12-7

184 Andrew Smith Record: 1- 2Lost to Jon Westerby, Chadron State College by Dec 6-4Defeated Dustin Trego, Fort Hayes State by Fall 5:10Lost to Matt Trout, Western State College by Dec 8-4

285 Heath Robinson Record: 0- 2Lost to Sam Karosh, Colby Community College by Dec 12-7Lost to Nathan Fox, University Of Northern Colorado by Fall :29

285 Rich Russell Record: 0- 2Lost to Kurt Skarstedt, Air Force Academy by Dec 8-0Lost to Billy Green, Utah Valley State College by Dec 5-3

Western Wyoming College Points: 0.00

133 Lyle Evans Record: 2- 2Lost to Beau Hessler, Bear Wrestling Club by Dec 3-1Defeated Sean Baran, Colorado University Wrestling Club by Dec 13-0Defeated Randy Putman, Northwest College by Dec 11-0Lost to Jonah Stewart, Western State College by Dec 5-3

133 Tyler Wilcox Record: 2- 2Defeated Hans Hansen, Western State College by Dec 13-1Defeated Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club by Dec 4-3Lost to Thomas Huntington, Northwest College by Dec 4-3Lost to Matt Cortez, Bear Wrestling Club by Fall 1:56

141 Zach Terry Record: 3- 2Defeated Simon Englebert, Western State College by Dec 10-0Defeated Chase Francis, Chadron State College by Dec 3-1Lost to Nate Pilcher, Colorado School Of Mines by Dec 7-3Defeated Ryan LaMunt, Chadron State College by T-FallLost to Carter Downing, University Of Wyoming by Dec 6-4

141 Jake Hibler Record: 1- 2Defeated Dan Edwards, Adams State College by Dec 20-6Lost to Matt Crippes, Air Force Academy by Fall :59Lost to Jacob Scoles, Montana State University Northern by Fall 5:56

149 Randy Nelson Record: 1- 2Defeated Dustin Fowler, North Idaho College by Fall 2:46Lost to Kyle Swain, Western State College by Dec 5-2Lost to Clinton Stout, University Of Wyoming by Dec 8-2

165 Travis Buhl Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Phil Hart, Fort Hayes State by Fall 4:39Defeated Matt Stewart, Bear Wrestling Club by Dec 18-0Lost to Beau Tresemer, Air Force Academy by Dec 6-4Defeated Adam Swift, Air Force Academy by Dec 10-4Lost to Jonathan Koch, Air Force Academy by Dec 11-5

165 Nick Larsen Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Jesse Romero, Adams State College by Fall 1:54Defeated Adam Swift, Air Force Academy by Dec 6-4Defeated Aaron Jensen, Montana State University Northern by Dec 14-2Lost to Beau Tresemer, Air Force Academy by Dec 8-3

197 Bryce Murray Record: 0- 2Lost to Jake Severn, University Of Wyoming by Dec 4-2Lost to Colt Hamilton, Western Wyoming College by Dec 5-3

197 Colt Hamilton Record: 1- 2Lost to Antawn Keller, Adams State College by Dec 12-1Defeated Bryce Murray, Western Wyoming College by Dec 5-3Lost to Mazi Burke, Montana State University Northern by Dec 5-1

Tourney Contact

00000e-mail: PublisherPreferred Educational Software9585 Woodgate LaneByron IL 61010Phone: (888) 959-2016e-mail: cotterk@pes-sports.com

? 2001 - All rights reserved

War Memorial Fieldhouse, Laramie, WY 2003 Cowboy Open D1 (copy) Team Results Nov. 15, 2003

-------------------------------------------------------------------------------- Air Force Academy Points: 0.00

125 Heath McKim Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Jeremy Baker, Western Wyoming College by Dec 8-3Defeated Jacob Boyles, Oregon by Dec 4-2Defeated Barrett Duell, University Of Wyoming by Dec 5-1Defeated Bryce Leonhardt, University Of Wyoming by Dec 4-2

141 Matt Banza Record: 3- 2Lost to Shane Barnes, Adams State College by M-Dec 8-0Defeated Martin Meggeson, University Of Regina, Canada by T-Fall 15-0Defeated Brian Pitts, Adams State College by Dec 6-3Defeated Eric Sabot, Northwest College by Dec 4-1Lost to Skylar Woods, Oregon by Dec 13-9

149 Dan Brower Record: 0- 2Lost to Dave Welanko, Adams State College by M-Dec 10-0Lost to Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines by Dec 5-4

157 Josh Peterson Record: 3- 2Lost to Ben Cherrington, Boise State University by T-Fall 15-0Defeated Aaron Skaggs, Fort Hayes State by Fall 0:37Defeated Travis Peak, Chadron State College by Dec 7-6Defeated Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by DefLost to Scott Woods, Oregon by Dec 9-2

157 Tanner Betsinger Record: 0- 2Lost to Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by Dec 3-2Lost to Mark Reavley, Bear Wrestling Club by Dec 2-0

165 Blain Brown Record: 3- 2Defeated Mark Allen, Oregon by Fall 1:29Defeated Jacob Beck, Fort Hayes State by Fall 1:56Defeated Russell Brunson, Boise State University by Dec 13-9Lost to Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by T-Fall 5:45Lost to Joey Brocamonte, Oregon by T-Fall 17-2

184 Josh McCrary Record: 2- 1Defeated Ben Holscher, Chadron State College by Dec 5-0Defeated Kyle Fisher, Montana State University Northern by Dec 9-7Lost to Casey Phelps, Boise State University by FrftLost to Jesse Juarez, Montana State University Northern by Def INJ

197 Luke Lefever Record: 1- 2Defeated Cole Allison, Bear Wrestling Club by Dec 6-1Lost to K C Walsh, Boise State University by Dec 5-3Lost to Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by Dec 7-5

197 Brenden McLain Record: 3- 2Defeated Corey Shropshire, Adams State College by T-Fall 5:59Lost to K C Walsh, Boise State University by Dec 5-2Defeated Quinn Ryan, Unattached by M-Dec 9-1Defeated Cole Allison, Bear Wrestling Club by Dec 4-3Lost to Robert Roszkiewiez, Northwest College by Dec 10-4

Air Force Academy Prep Points: 0.00

Adams State College Points: 0.00

125 Rob McCabe Record: 3- 2 4th PlaceLost to Barrett Duell, University Of Wyoming by Dec 6-4Defeated Dustin Rock, University Of Wyoming by Dec 6-2Defeated Jeremy Baker, Western Wyoming College by Dec 8-4Defeated Barrett Duell, University Of Wyoming by Dec 7-5Lost to Clint Wolfley, Boise State University by Dec 10-7

125 Frank Magnetico Record: 0- 2Lost to Dustin Rock, University Of Wyoming by Fall 1:46Lost to Brock Zollinger, Boise State University by M-Dec 11-2

133 Kortney Lake Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Patrick Sharp, Northwest College by M-Dec 9-1Defeated Josh Geary, University Of Wyoming by Dec 5-1Defeated Caleb Schaeffer, Montana State University Northern by Dec 8-5Defeated Scott Jorgenson, Boise State University by Dec 8-5

141 Shane Barnes Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Matt Banza, Air Force Academy by M-Dec 8-0Defeated Mike Roggenkamp, Oregon by T-Fall 5:48Defeated Skylar Woods, Oregon by M-Dec 11-2Defeated Jesse Brock, Boise State University by Dec 3-0

141 Brian Pitts Record: 1- 2Defeated Ryan Hoffman, Chadron State College by Fall 5:14Lost to Jesse Brock, Boise State University by Dec 7-1Lost to Matt Banza, Air Force Academy by Dec 6-3

149 Aaron Thompson Record: 0- 2Lost to Patrick Shuler, University Of Wyoming by Dec 4-2Lost to Dan Shaw, Montana State University Northern by Dec 12-6

149 Dave Welanko Record: 2- 2Defeated Dan Brower, Air Force Academy by M-Dec 10-0Lost to Joe Muir, Montana State University Northern by Dec 5-3Defeated Dan Shaw, Montana State University Northern by Dec 12-9Lost to Nate Peterson, Colorado School Of Mines by Dec 3-1

149 Brandon Meis Record: 4- 2 4th PlaceLost to Kyle Hartzell, Oregon by Fall 3:42Defeated Nick Budeski, Boise State University by Dec 9-2Defeated Loren Hutchins, Bear Wrestling Club by Dec 10-5Defeated Patrick Shuler, University Of Wyoming by Dec 9-4Defeated Joe Muir, Montana State University Northern by Dec 13-6Lost to Adrian Jiron, Western State College by Dec 6-4

157 Travis Koppenhaf Record: 3- 2Defeated Mike Badicke, Oregon by T-Fall 19-4Defeated Travis Peak, Chadron State College by M-Dec 13-5Defeated Ben Cherrington, Boise State University by Dec 8-2Lost to Stryder Davis, Montana State University Northern by Dec 7-3Lost to Scott Woods, Oregon by Dec 8-3

165 Scott Cleve Record: 4- 2Defeated Kevin Contreras, Western State College by Fall 4:37Lost to Luke Larwin, Oregon by Dec 6-1Defeated Mark Allen, Oregon by Fall 5:49Defeated Tanner Cowan, Utah Valley State College by M-Dec 14-6Defeated Trevor Murrey, University Of Wyoming by Dec 7-5Lost to Russell Brunson, Boise State University by Dec 12-10

165 Jason Romero Record: 0- 2Lost to Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by Dec 11-4Lost to Peter Jensan, Colorado School Of Mines by Fall 1:01

174 Josh Vialpondo Record: 0- 2Lost to Blake Holsher, Chadron State College by Dec 8-4Lost to Josh Prevost, University Of Wyoming by M-Dec 15-2

174 Phil Allen Record: 0- 2Lost to Aaron Meister, Fort Hayes State by Fall 3:40Lost to Ben Wiscombe, Utah Valley State College by M-Dec 15-1

197 Corey Shropshire Record: 0- 2Lost to Brenden McLain, Air Force Academy by T-Fall 5:59Lost to Blake Wilson, Western State College by M-Dec 13-1

285 Dustin Sullivan Record: 2- 2Defeated Ria Mayo, Bear Wrestling Club by M-Dec 10-0Lost to Tyler Rhodes, Northwest College by Dec 7-1Defeated Jeff Geres, University Of Regina, Canada by FrftLost to Jacob McGinnis, Boise State University by Dec 8-2

Arizona State University Points: 0.00

Bear Wrestling Club Points: 0.00

133 Mark Hastings Record: 1- 2Lost to Caleb Schaeffer, Montana State University Northern by Fall 2:57Defeated Dereck Mainus, Fort Hayes State by M-Dec 11-0Lost to Seth Groff, Chadron State College by Dec 5-1

141 Jarrett Mahoney Record: 0- 2Lost to R C Lattaye, Western State College by Dec 10-2Lost to Jesse Mortensen, Utah Valley State College by Dec 11-9

149 Loren Hutchins Record: 1- 2Defeated Lance Nelson, Montana State University Northern by Dec 11-8Lost to Adrian Jiron, Western State College by M-Dec 12-3Lost to Brandon Meis, Adams State College by Dec 10-5

157 Mark Reavley Record: 1- 2Lost to Jacob Wright, Northwest College by Dec 8-6Defeated Tanner Betsinger, Air Force Academy by Dec 2-0Lost to Jared Webster, Chadron State College by Dec 9-2

157 Chris Zimmerman Record: 0- 2Lost to Jared Webster, Chadron State College by Dec 9-4Lost to Rick Rank, Colorado School Of Mines by Dec 10-5

174 Brody Olsen Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Zack Ludke, Colby Community College by M-Dec 17-6Defeated Mike Casperson, Western Wyoming College by Dec 11-4Defeated Chet McBee, Oregon by Dec 9-5Defeated Jonathan Carlisle, Boise State University by Dec 7-3

197 Tanner Linsacum Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Blake Winter, Colorado School Of Mines by T-Fall 5:00Lost to Robert Roszkiewiez, Northwest College by Dec 5-3Defeated Derven Cooper, Utah Valley State College by Dec 7-4Defeated Brian King, Fort Hayes State by M-Dec 9-1Defeated Luke Lefever, Air Force Academy by Dec 7-5Lost to Robert Roszkiewiez, Northwest College by Dec 9-5

197 Cole Allison Record: 2- 2Defeated Derven Cooper, Utah Valley State College by Dec 8-4Lost to Luke Lefever, Air Force Academy by Dec 6-1Defeated Blake Winter, Colorado School Of Mines by Fall 1:40Lost to Brenden McLain, Air Force Academy by Dec 4-3

285 Ria Mayo Record: 0- 2Lost to Dustin Sullivan, Adams State College by M-Dec 10-0Lost to Jake Leir, Oregon by Dec 6-1

Boise State University Points: 0.00

125 Brock Zollinger Record: 1- 2Lost to Barrett Duell, University Of Wyoming by Fall 4:42Defeated Frank Magnetico, Adams State College by M-Dec 11-2Lost to Jacob Boyles, Oregon by M-Dec 12-1

125 Clint Wolfley Record: 3- 1 3rd PlaceDefeated Dustin Rock, University Of Wyoming by Fall 5:26Lost to Bryce Leonhardt, University Of Wyoming by Dec 7-3Defeated Jacob Boyles, Oregon by Dec 8-5Defeated Rob McCabe, Adams State College by Dec 10-7

133 Scott Jorgenson Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Johnny Lugo, Oregon by Fall 1:57Defeated Seth Groff, Chadron State College by Fall 4:41Defeated Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College by Dec 8-5Lost to Kortney Lake, Adams State College by Dec 8-5

141 Jesse Brock Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Justin Rawle, Utah Valley State College by M-Dec 12-4Defeated Brian Pitts, Adams State College by Dec 7-1Defeated Blake Gunter, University Of Wyoming by Dec 2-1Lost to Shane Barnes, Adams State College by Dec 3-0

149 Nick Budeski Record: 0- 2Lost to Nate Peterson, Colorado School Of Mines by Dec 3-2Lost to Brandon Meis, Adams State College by Dec 9-2

157 Ben Cherrington Record: 6- 1 3rd PlaceDefeated K C Weitman, Western State College by Fall 2:51Defeated Josh Peterson, Air Force Academy by T-Fall 15-0Lost to Travis Koppenhafer, Adams State College by Dec 8-2Defeated Jared Webster, Chadron State College by M-Dec 11-0Defeated Matt Harshman, University Of Northern Colorado by Fall 4:45Defeated Wayne Watts, Utah Valley State College by Dec 13-8Defeated Scott Woods, Oregon by M-Dec 9-1

165 Russell Brunson Record: 4- 2Defeated Tanner Cowan, Utah Valley State College by M-Dec 10-2Defeated Dirk Sisneros, Western State College by Dec 5-3Lost to Blain Brown, Air Force Academy by Dec 13-9Defeated Matt Archbold, University Of Northern Colorado by M-Dec 19-8Defeated Scott Cleve, Adams State College by Dec 12-10Lost to Luke Larwin, Oregon by Fall 1:15

165 Ben Gilliland Record: 0- 2Lost to Jordan Johnson, Chadron State College by T-Fall 16-1Lost to Tanner Cowan, Utah Valley State College by M-Dec 16-5

165 Lex Case Record: 0- 2Lost to Trevor Murrey, University Of Wyoming by M-Dec 10-2Lost to Peter Jensan, Colorado School Of Mines by M-Dec 10-1

174 Jonathan Carlisl Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Joe Kane, Colorado University Wrestling Club by Fall 2:00Defeated Matt Stolpinski, Unattached by Dec 7-0Defeated Aaron Meister, Fort Hayes State by Dec 3-1Lost to Brody Olsen, Bear Wrestling Club by Dec 7-3

184 Eric Smith Record: 1- 2Lost to Jesse Juarez, Montana State University Northern by M-Dec 12-2Defeated Patrick Garcia, Western State College by Dec 8-2Lost to Kyle Fisher, Montana State University Northern by T-Fall 5:40

184 Casey Phelps Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Frank Cornely, Unattached by Dec 12-8Defeated Cameron Bretz, Western State College by Dec 3-1Defeated Josh McCrary, Air Force Academy by FrftDefeated Sam Wendland, University Of Wyoming by Dec 3-1

197 K C Walsh Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Blake Wilson, Western State College by Dec 10-5Defeated Brenden McLain, Air Force Academy by Dec 5-2Defeated Luke Lefever, Air Force Academy by Dec 5-3Lost to Emmett Wilson, Montana State University Northern by Dec 5-0

285 Bo Rushton Record: 3- 0 1st PlaceDefeated Chase Gormley, Montana State University Northern by Dec 4-1Defeated John Fager, Western Wyoming College by Dec 3-2Defeated Tyler Rhodes, Northwest College by Dec 5-3

285 Jacob McGinnis Record: 2- 2Lost to John Fager, Western Wyoming College by Dec 7-5Defeated Reagen Williams, Western Wyoming College by Fall 1:41Defeated Dustin Sullivan, Adams State College by Dec 8-2Lost to John Fager, Western Wyoming College by Dec 3-1

285 Justin Moody Record: 0- 1Lost to Reagen Williams, Western Wyoming College by Dec 3-0Lost to Kipp Cullin, Western State College by Frft MED

Brigham Young University Points: 0.00

Colby Community College Points: 0.00

165 Muzaffar Abdurak Record: 4- 1 2nd PlaceDefeated Kade Catunia, Northwest College by Fall 1:06Defeated Jason Romero, Adams State College by Dec 11-4Defeated Trevor Murrey, University Of Wyoming by Dec 12-6Defeated Blain Brown, Air Force Academy by T-Fall 5:45Lost to Levi Prevost, University Of Wyoming by Dec 10-4

174 Zack Ludke Record: 1- 2Defeated Ben Wiscombe, Utah Valley State College by Dec 10-8Lost to Brody Olsen, Bear Wrestling Club by M-Dec 17-6Lost to Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club by Dec 9-5

184 C B Dalloway Record: 2- 2Defeated Dillon Waggoner, Western State College by T-Fall 5:10Defeated Hubert Roszkiewiez, Northwest College by Dec 4-0Lost to Sam Wendland, University Of Wyoming by Dec 8-7Lost to Kyle Fisher, Montana State University Northern by Fall 2:20

Chadron State College Points: 0.00

133 Matt Ford Record: 0- 2Lost to Josh Geary, University Of Wyoming by Fall 3:07Lost to Patrick Sharp, Northwest College by T-Fall 15-0

133 Seth Groff Record: 2- 2Defeated Tyler Haner, University Of Northern Colorado by Dec 8-2Lost to Scott Jorgenson, Boise State University by Fall 4:41Defeated Mark Hastings, Bear Wrestling Club by Dec 5-1Lost to Tyson Shatto, University Of Wyoming by Dec 5-3

141 Ryan Hoffman Record: 3- 2Lost to Brian Pitts, Adams State College by Fall 5:14Defeated Justin Rawle, Utah Valley State College by Fall 3:20Defeated Mike Roggenkamp, Oregon by Dec 5-0Defeated Jesse Breinholt, Utah Valley State College by Dec 6-2Lost to Blake Gunter, University Of Wyoming by Dec 8-2

157 Travis Peak Record: 2- 2Defeated Matt Harshman, University Of Northern Colorado by Dec 2-1Lost to Travis Koppenhafer, Adams State College by M-Dec 13-5Defeated Chad Johnson, Unattached by Fall 1:49Lost to Josh Peterson, Air Force Academy by Dec 7-6

157 Jared Webster Record: 3- 2Defeated Chris Zimmerman, Bear Wrestling Club by Dec 9-4Lost to Andrew Shuler, University Of Wyoming by Fall 3:54Defeated Chaun Powell, Colorado University Wrestling Club by T-Fall 4:06Defeated Mark Reavley, Bear Wrestling Club by Dec 9-2Lost to Ben Cherrington, Boise State University by M-Dec 11-0

165 Jordan Johnson Record: 3- 2Defeated Joe Sramek, Fort Hayes State by Fall 0:48Defeated Ben Gilliland, Boise State University by T-Fall 16-1Lost to Luke Larwin, Oregon by Dec 6-1Defeated Peter Jensan, Colorado School Of Mines by Def INJ 1:24Lost to Joey Brocamonte, Oregon by Fall 0:30

174 Blake Holsher Record: 1- 2Defeated Josh Vialpondo, Adams State College by Dec 8-4Lost to Chet McBee, Oregon by Fall 1:53Lost to Ben Wiscombe, Utah Valley State College by Fall 4:36

174 Jake Schluckebie Record: 1- 2Defeated Pete Julander, Northwest College by M-Dec 11-1Lost to Aaron Meister, Fort Hayes State by Dec 7-0Lost to Josh Prevost, University Of Wyoming by Dec 5-3

184 Ben Holscher Record: 1- 2Lost to Josh McCrary, Air Force Academy by Dec 5-0Defeated Dustin Fisher, Oregon by Dec 3-2Lost to Jesse Juarez, Montana State University Northern by M-Dec 12-1

Colorado Northwestern Community College Points: 0.00

Colorado School Of Mines Points: 0.00

149 Nate Peterson Record: 3- 2Defeated Nick Budeski, Boise State University by Dec 3-2Lost to Kyle Hartzell, Oregon by Dec 6-4Defeated Clayton Wolf, Utah Valley State College by Dec 7-1Defeated Dave Welanko, Adams State College by Dec 3-1Lost to Adrian Jiron, Western State College by Dec 4-3

149 Drew Stolzmann Record: 2- 2Defeated Kyle Coltrinari, Unattached by Dec 3-1Lost to Joe Muir, Montana State University Northern by Dec 6-4Defeated Dan Brower, Air Force Academy by Dec 5-4Lost to Patrick Shuler, University Of Wyoming by Fall 3:51

157 Rick Rank Record: 2- 2Defeated Chaun Powell, Colorado University Wrestling Club by Fall 3:23Lost to Stryder Davis, Montana State University Northern by Dec 10-3Defeated Chris Zimmerman, Bear Wrestling Club by Dec 10-5Lost to Scott Woods, Oregon by Fall 4:32

157 Ross Harkvider Record: 1- 2Defeated Chad Johnson, Unattached by Dec 7-3Lost to Wayne Watts, Utah Valley State College by Dec 5-0Lost to Matt Harshman, University Of Northern Colorado by M-Dec 13-4

165 Peter Jensan Record: 2- 2Lost to Levi Prevost, University Of Wyoming by M-Dec 11-3Defeated Jason Romero, Adams State College by Fall 1:01Defeated Lex Case, Boise State University by M-Dec 10-1Lost to Jordan Johnson, Chadron State College by Def INJ 1:24

197 Blake Winter Record: 0- 2Lost to Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by T-Fall 5:00Lost to Cole Allison, Bear Wrestling Club by Fall 1:40

Colorado University Wrestling Club Points: 0.00

157 Chaun Powell Record: 0- 2Lost to Rick Rank, Colorado School Of Mines by Fall 3:23Lost to Jared Webster, Chadron State College by T-Fall 4:06

174 Conrad Yaney Record: 2- 2Lost to Mike Casperson, Western Wyoming College by M-Dec 10-2Defeated Zack Ludke, Colby Community College by Dec 9-5Defeated Matt Stolpinski, Unattached by Fall 1:28Lost to Josh Prevost, University Of Wyoming by Fall 4:38

174 Joe Kane Record: 1- 2Lost to Jonathan Carlisle, Boise State University by Fall 2:00Defeated Luke Kjar, Western Wyoming College by Dec 3-2Lost to Mike Casperson, Western Wyoming College by Dec 2-1

Dickinson State University Points: 0.00

Fort Hayes State Points: 0.00

133 Dereck Mainus Record: 0- 2Lost to Sean Dalton, University Of Regina, Canada by Dec 4-2Lost to Mark Hastings, Bear Wrestling Club by M-Dec 11-0

157 Aaron Skaggs Record: 0- 2Lost to Bobby Singleton, Northwest College by Dec 7-3Lost to Josh Peterson, Air Force Academy by Fall 0:37

165 Joe Sramek Record: 2- 2Lost to Jordan Johnson, Chadron State College by Fall 0:48Defeated Dirk Sisneros, Western State College by Dec 7-6Defeated Jacob Beck, Fort Hayes State by T-Fall 20-4Lost to Joey Brocamonte, Oregon by T-Fall 20-5

165 Jacob Beck Record: 1- 2Lost to Blain Brown, Air Force Academy by Fall 1:56Defeated Kevin Contreras, Western State College by Dec 6-2Lost to Joe Sramek, Fort Hayes State by T-Fall 20-4

174 Aaron Meister Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Phil Allen, Adams State College by Fall 3:40Defeated Jake Schluckebier, Chadron State College by Dec 7-0Lost to Jonathan Carlisle, Boise State University by Dec 3-1Defeated Mike Casperson, Western Wyoming College by Dec 7-3Lost to Chet McBee, Oregon by Dec 9-3

197 Brian King Record: 1- 2Lost to Emmett Wilson, Montana State University Northern by Fall 3:21Defeated Blake Wilson, Western State College by Dec 8-4Lost to Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by M-Dec 9-1

Jamestown College Points: 0.00

Montana State University Northern Points: 0.00

133 Caleb Schaeffer Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated Mark Hastings, Bear Wrestling Club by Fall 2:57Defeated Sean Dalton, University Of Regina, Canada by Fall 1:46Lost to Kortney Lake, Adams State College by Dec 8-5Defeated Tyson Shatto, University Of Wyoming by M-Dec 15-6Defeated Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College by Fall OT

149 Lance Nelson Record: 0- 2Lost to Loren Hutchins, Bear Wrestling Club by Dec 11-8Lost to Kyle Coltrinari, Unattached by Dec 5-3

149 Dan Shaw Record: 1- 2Lost to Luke Salazar, Northwest College by Dec 7-1Defeated Aaron Thompson, Adams State College by Dec 12-6Lost to Dave Welanko, Adams State College by Dec 12-9

149 Joe Muir Record: 2- 2Defeated Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines by Dec 6-4Defeated Dave Welanko, Adams State College by Dec 5-3Lost to Kyle Hartzell, Oregon by Dec 5-1Lost to Brandon Meis, Adams State College by Dec 13-6

157 Stryder Davis Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Rick Rank, Colorado School Of Mines by Dec 10-3Defeated Jacob Wright, Northwest College by Dec 7-4Defeated Travis Koppenhafer, Adams State College by Dec 7-3Lost to Andrew Shuler, University Of Wyoming by Dec 9-6

184 Jesse Juarez Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Eric Smith, Boise State University by M-Dec 12-2Lost to Sam Wendland, University Of Wyoming by Dec 4-2Defeated Ben Holscher, Chadron State College by M-Dec 12-1Defeated Ivan Bigney, Utah Valley State College by Dec 8-1Defeated Josh McCrary, Air Force Academy by Def INJLost to Kyle Fisher, Montana State University Northern by Def INJ

184 Kyle Fisher Record: 5- 1 3rd PlaceDefeated Dustin Fisher, Oregon by Fall 1:29Lost to Josh McCrary, Air Force Academy by Dec 9-7Defeated Eric Smith, Boise State University by T-Fall 5:40Defeated Cameron Bretz, Western State College by M-Dec 15-2Defeated C B Dalloway, Colby Community College by Fall 2:20Defeated Jesse Juarez, Montana State University Northern by Def INJ

197 Emmett Wilson Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Quinn Ryan, Unattached by Fall 1:25Defeated Brian King, Fort Hayes State by Fall 3:21Defeated Robert Roszkiewiez, Northwest College by M-Dec 11-1Defeated K C Walsh, Boise State University by Dec 5-0

285 Chase Gormley Record: 5- 1 3rd PlaceDefeated Jeff Geres, University Of Regina, Canada by Fall 1:32Lost to Bo Rushton, Boise State University by Dec 4-1Defeated Jake Leir, Oregon by Dec 7-3Defeated Kipp Cullin, Western State College by Dec 5-2Defeated Cody Parker, Oregon by Fall 1:02Defeated John Fager, Western Wyoming College by Dec 7-3

North Idaho College Points: 0.00

Northwest College Points: 0.00

133 Patrick Sharp Record: 1- 2Lost to Kortney Lake, Adams State College by M-Dec 9-1Defeated Matt Ford, Chadron State College by T-Fall 15-0Lost to Tyson Shatto, University Of Wyoming by Dec 12-6

141 Eric Sabot Record: 2- 2Defeated Jesse Breinholt, Utah Valley State College by M-Dec 18-9Lost to Blake Gunter, University Of Wyoming by Dec 3-2Defeated Jesse Mortensen, Utah Valley State College by Fall 2:26Lost to Matt Banza, Air Force Academy by Dec 4-1

149 Luke Salazar Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Dan Shaw, Montana State University Northern by Dec 7-1Defeated Patrick Shuler, University Of Wyoming by Dec 5-2Defeated Adrian Jiron, Western State College by Dec 15-10Defeated Kyle Hartzell, Oregon by Dec 4-1

157 Jacob Wright Record: 2- 2Defeated Mark Reavley, Bear Wrestling Club by Dec 8-6Defeated Gary Dack, University Of Wyoming by Fall 5:43Lost to Stryder Davis, Montana State University Northern by Dec 7-4Lost to Matt Harshman, University Of Northern Colorado by Dec 7-4

157 Bobby Singleton Record: 2- 2Defeated Aaron Skaggs, Fort Hayes State by Dec 7-3Lost to Mikell Surber, University Of Northern Colorado by Dec 7-5Defeated K C Weitman, Western State College by Dec 9-5Lost to Matt Harshman, University Of Northern Colorado by M-Dec 11-3

165 Kade Catunia Record: 1- 2Lost to Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by Fall 1:06Defeated Tyler Lancaster, Western State College by Dec 6-2Lost to Matt Archbold, University Of Northern Colorado by Dec 6-1

174 Pete Julander Record: 0- 2Lost to Jake Schluckebier, Chadron State College by M-Dec 11-1Lost to Ben Wiscombe, Utah Valley State College by Dec 6-4

184 Hubert Roszkiewi Record: 0- 2Lost to C B Dalloway, Colby Community College by Dec 4-0Lost to Ivan Bigney, Utah Valley State College by M-Dec 12-4

197 Robert Roszkiewi Record: 3- 1 3rd PlaceDefeated Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by Dec 5-3Lost to Emmett Wilson, Montana State University Northern by M-Dec 11-1Defeated Brenden McLain, Air Force Academy by Dec 10-4Defeated Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by Dec 9-5

285 Tyler Rhodes Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Jake Leir, Oregon by Dec 3-2Defeated Dustin Sullivan, Adams State College by Dec 7-1Defeated Cody Parker, Oregon by M-Dec 17-8Lost to Bo Rushton, Boise State University by Dec 5-3

Oregon Points: 0.00

125 Jacob Boyles Record: 1- 2Lost to Heath McKim, Air Force Academy by Dec 4-2Defeated Brock Zollinger, Boise State University by M-Dec 12-1Lost to Clint Wolfley, Boise State University by Dec 8-5

133 Johnny Lugo Record: 1- 2Lost to Scott Jorgenson, Boise State University by Fall 1:57Defeated Tyler Haner, University Of Northern Colorado by Dec 10-5Lost to Sean Dalton, University Of Regina, Canada by Fall 5:38

141 Mike Roggenkamp Record: 1- 2Defeated Martin Meggeson, University Of Regina, Canada by T-Fall 4:58Lost to Shane Barnes, Adams State College by T-Fall 5:48Lost to Ryan Hoffman, Chadron State College by Dec 5-0

141 Skylar Woods Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Jesse Mortensen, Utah Valley State College by Dec 10-3Defeated R C Lattaye, Western State College by Dec 6-2Lost to Shane Barnes, Adams State College by M-Dec 11-2Defeated Matt Banza, Air Force Academy by Dec 13-9Lost to Blake Gunter, University Of Wyoming by Dec 7-0

149 Kyle Hartzell Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Brandon Meis, Adams State College by Fall 3:42Defeated Nate Peterson, Colorado School Of Mines by Dec 6-4Defeated Joe Muir, Montana State University Northern by Dec 5-1Lost to Luke Salazar, Northwest College by Dec 4-1

157 Mike Badicke Record: 0- 2Lost to Travis Koppenhafer, Adams State College by T-Fall 19-4Lost to Matt Harshman, University Of Northern Colorado by Dec 3-1

157 Scott Woods Record: 5- 2 4th PlaceLost to Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by Dec 5-3Defeated Gary Dack, University Of Wyoming by Dec 7-6Defeated Rick Rank, Colorado School Of Mines by Fall 4:32Defeated Mikell Surber, University Of Northern Colorado by Dec 9-4Defeated Josh Peterson, Air Force Academy by Dec 9-2Defeated Travis Koppenhafer, Adams State College by Dec 8-3Lost to Ben Cherrington, Boise State University by M-Dec 9-1

165 Luke Larwin Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated Scott Cleve, Adams State College by Dec 6-1Defeated Jordan Johnson, Chadron State College by Dec 6-1Lost to Levi Prevost, University Of Wyoming by Dec 5-4Defeated Russell Brunson, Boise State University by Fall 1:15Defeated Joey Brocamonte, Oregon by Dec 3-2

165 Joey Brocamonte Record: 4- 2 4th PlaceDefeated Matt Archbold, University Of Northern Colorado by Fall 2:37Lost to Levi Prevost, University Of Wyoming by Dec 5-3Defeated Joe Sramek, Fort Hayes State by T-Fall 20-5Defeated Jordan Johnson, Chadron State College by Fall 0:30Defeated Blain Brown, Air Force Academy by T-Fall 17-2Lost to Luke Larwin, Oregon by Dec 3-2

165 Mark Allen Record: 0- 2Lost to Blain Brown, Air Force Academy by Fall 1:29Lost to Scott Cleve, Adams State College by Fall 5:49

174 Chet McBee Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated J D Money, Unattached by Fall 0:17Defeated Blake Holsher, Chadron State College by Fall 1:53Lost to Brody Olsen, Bear Wrestling Club by Dec 9-5Defeated Josh Prevost, University Of Wyoming by Fall 1:11Defeated Aaron Meister, Fort Hayes State by Dec 9-3

184 Dustin Fisher Record: 0- 2Lost to Kyle Fisher, Montana State University Northern by Fall 1:29Lost to Ben Holscher, Chadron State College by Dec 3-2

285 Cody Parker Record: 1- 2Defeated Reagen Williams, Western Wyoming College by Fall 3:58Lost to Tyler Rhodes, Northwest College by M-Dec 17-8Lost to Chase Gormley, Montana State University Northern by Fall 1:02

285 Jake Leir Record: 1- 2Lost to Tyler Rhodes, Northwest College by Dec 3-2Defeated Ria Mayo, Bear Wrestling Club by Dec 6-1Lost to Chase Gormley, Montana State University Northern by Dec 7-3

Purdue Points: 0.00

Ricks College Points: 0.00

Thunderwolf Wrestling Club Points: 0.00

Unattached Points: 0.00

149 Kyle Coltrinari Record: 1- 2Lost to Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines by Dec 3-1Defeated Lance Nelson, Montana State University Northern by Dec 5-3Lost to Clayton Wolf, Utah Valley State College by Dec 5-3

157 Chad Johnson Record: 0- 2Lost to Ross Harkvider, Colorado School Of Mines by Dec 7-3Lost to Travis Peak, Chadron State College by Fall 1:49

174 Matt Stolpinski Record: 1- 2Defeated Luke Kjar, Western Wyoming College by Dec 9-3Lost to Jonathan Carlisle, Boise State University by Dec 7-0Lost to Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club by Fall 1:28

174 J D Money Record: 0- 2Lost to Chet McBee, Oregon by Fall 0:17Lost to Josh Prevost, University Of Wyoming by Fall 0:57

184 Frank Cornely Record: 0- 2Lost to Casey Phelps, Boise State University by Dec 12-8Lost to Ivan Bigney, Utah Valley State College by M-Dec 15-6

197 Quinn Ryan Record: 0- 2Lost to Emmett Wilson, Montana State University Northern by Fall 1:25Lost to Brenden McLain, Air Force Academy by M-Dec 9-1

University Of Northern Colorado Points: 0.00

133 Tyler Haner Record: 0- 2Lost to Seth Groff, Chadron State College by Dec 8-2Lost to Johnny Lugo, Oregon by Dec 10-5

157 Matt Harshman Record: 4- 2Lost to Travis Peak, Chadron State College by Dec 2-1Defeated Mike Badicke, Oregon by Dec 3-1Defeated Ross Harkvider, Colorado School Of Mines by M-Dec 13-4Defeated Bobby Singleton, Northwest College by M-Dec 11-3Defeated Jacob Wright, Northwest College by Dec 7-4Lost to Ben Cherrington, Boise State University by Fall 4:45

157 Mikell Surber Record: 1- 2Defeated Bobby Singleton, Northwest College by Dec 7-5Lost to Wayne Watts, Utah Valley State College by Dec 5-4Lost to Scott Woods, Oregon by Dec 9-4

165 Matt Archbold Record: 1- 2Lost to Joey Brocamonte, Oregon by Fall 2:37Defeated Kade Catunia, Northwest College by Dec 6-1Lost to Russell Brunson, Boise State University by M-Dec 19-8

University Of Nebraska, Kearney Points: 0.00

University Of Nebraska, Lincoln Points: 0.00

University Of Regina, Canada Points: 0.00

133 Sean Dalton Record: 2- 2Defeated Dereck Mainus, Fort Hayes State by Dec 4-2Lost to Caleb Schaeffer, Montana State University Northern by Fall 1:46Defeated Johnny Lugo, Oregon by Fall 5:38Lost to Josh Geary, University Of Wyoming by Def

133 Apollo Bellisle Record: 0- 2Lost to Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College by Dec 2-0Lost to Jeremy Goss, Western State College by Dec 5-1

141 Martin Meggeson Record: 0- 2Lost to Mike Roggenkamp, Oregon by T-Fall 4:58Lost to Matt Banza, Air Force Academy by T-Fall 15-0

141 Jordan Astrope Record: 0- 2Lost to Blake Gunter, University Of Wyoming by Fall 3:02Lost to Jesse Breinholt, Utah Valley State College by M-Dec 10-0

157 Jouni Rosenlof Record: 2- 2Defeated Scott Woods, Oregon by Dec 5-3Defeated Tanner Betsinger, Air Force Academy by Dec 3-2Lost to Andrew Shuler, University Of Wyoming by Dec 7-1Lost to Josh Peterson, Air Force Academy by Def

285 Jeff Geres Record: 0- 1Lost to Chase Gormley, Montana State University Northern by Fall 1:32Lost to Dustin Sullivan, Adams State College by Frft

University Of Southern Colorado Points: 0.00

Utah Valley State College Points: 0.00

125 Ryan Stevens Record: 0- 2Lost to Bryce Leonhardt, University Of Wyoming by M-Dec 11-1Lost to Jeremy Baker, Western Wyoming College by Def

133 Erik Tadzhlmetov Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Apollo Bellisle, University Of Regina, Canada by Dec 2-0Defeated Tyson Shatto, University Of Wyoming by M-Dec 11-3Lost to Scott Jorgenson, Boise State University by Dec 8-5Defeated Josh Geary, University Of Wyoming by Dec 10-6Lost to Caleb Schaeffer, Montana State University Northern by Fall OT

141 Jesse Mortensen Record: 1- 2Lost to Skylar Woods, Oregon by Dec 10-3Defeated Jarrett Mahoney, Bear Wrestling Club by Dec 11-9Lost to Eric Sabot, Northwest College by Fall 2:26

141 Jesse Breinholt Record: 2- 2Lost to Eric Sabot, Northwest College by M-Dec 18-9Defeated Jordan Astrope, University Of Regina, Canada by M-Dec 10-0Defeated R C Lattaye, Western State College by Dec 9-4Lost to Ryan Hoffman, Chadron State College by Dec 6-2

141 Justin Rawle Record: 0- 2Lost to Jesse Brock, Boise State University by M-Dec 12-4Lost to Ryan Hoffman, Chadron State College by Fall 3:20

149 Clayton Wolf Record: 1- 2Lost to Adrian Jiron, Western State College by M-Dec 13-5Defeated Kyle Coltrinari, Unattached by Dec 5-3Lost to Nate Peterson, Colorado School Of Mines by Dec 7-1

157 Wayne Watts Record: 2- 2Defeated Ross Harkvider, Colorado School Of Mines by Dec 5-0Defeated Mikell Surber, University Of Northern Colorado by Dec 5-4Lost to Andrew Shuler, University Of Wyoming by Dec 10-5Lost to Ben Cherrington, Boise State University by Dec 13-8

165 Tanner Cowan Record: 1- 2Lost to Russell Brunson, Boise State University by M-Dec 10-2Defeated Ben Gilliland, Boise State University by M-Dec 16-5Lost to Scott Cleve, Adams State College by M-Dec 14-6

174 Ben Wiscombe Record: 3- 2Lost to Zack Ludke, Colby Community College by Dec 10-8Defeated Phil Allen, Adams State College by M-Dec 15-1Defeated Pete Julander, Northwest College by Dec 6-4Defeated Blake Holsher, Chadron State College by Fall 4:36Lost to Mike Casperson, Western Wyoming College by Dec 10-4

184 Ivan Bigney Record: 2- 2Lost to Cameron Bretz, Western State College by Dec 4-3Defeated Frank Cornely, Unattached by M-Dec 15-6Defeated Hubert Roszkiewiez, Northwest College by M-Dec 12-4Lost to Jesse Juarez, Montana State University Northern by Dec 8-1

197 Derven Cooper Record: 0- 2Lost to Cole Allison, Bear Wrestling Club by Dec 8-4Lost to Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by Dec 7-4

University Of Wyoming Points: 0.00

125 Barrett Duell Record: 2- 2Defeated Rob McCabe, Adams State College by Dec 6-4Defeated Brock Zollinger, Boise State University by Fall 4:42Lost to Heath McKim, Air Force Academy by Dec 5-1Lost to Rob McCabe, Adams State College by Dec 7-5

125 Dustin Rock Record: 1- 2Defeated Frank Magnetico, Adams State College by Fall 1:46Lost to Clint Wolfley, Boise State University by Fall 5:26Lost to Rob McCabe, Adams State College by Dec 6-2

125 Bryce Leonhardt Record: 2- 1 2nd PlaceDefeated Ryan Stevens, Utah Valley State College by M-Dec 11-1Defeated Clint Wolfley, Boise State University by Dec 7-3Lost to Heath McKim, Air Force Academy by Dec 4-2

133 Josh Geary Record: 3- 2Defeated Matt Ford, Chadron State College by Fall 3:07Lost to Kortney Lake, Adams State College by Dec 5-1Defeated Jeremy Goss, Western State College by M-Dec 13-5Defeated Sean Dalton, University Of Regina, Canada by DefLost to Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College by Dec 10-6

133 Tyson Shatto Record: 3- 2Defeated Jeremy Goss, Western State College by Dec 8-2Lost to Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College by M-Dec 11-3Defeated Patrick Sharp, Northwest College by Dec 12-6Defeated Seth Groff, Chadron State College by Dec 5-3Lost to Caleb Schaeffer, Montana State University Northern by M-Dec 15-6

141 Blake Gunter Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated Jordan Astrope, University Of Regina, Canada by Fall 3:02Defeated Eric Sabot, Northwest College by Dec 3-2Lost to Jesse Brock, Boise State University by Dec 2-1Defeated Ryan Hoffman, Chadron State College by Dec 8-2Defeated Skylar Woods, Oregon by Dec 7-0

149 Patrick Shuler Record: 2- 2Defeated Aaron Thompson, Adams State College by Dec 4-2Lost to Luke Salazar, Northwest College by Dec 5-2Defeated Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines by Fall 3:51Lost to Brandon Meis, Adams State College by Dec 9-4

157 Gary Dack Record: 0- 2Lost to Jacob Wright, Northwest College by Fall 5:43Lost to Scott Woods, Oregon by Dec 7-6

157 Andrew Shuler Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Jared Webster, Chadron State College by Fall 3:54Defeated Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by Dec 7-1Defeated Wayne Watts, Utah Valley State College by Dec 10-5Defeated Stryder Davis, Montana State University Northern by Dec 9-6

165 Levi Prevost Record: 5- 0 1st PlaceDefeated Peter Jensan, Colorado School Of Mines by M-Dec 11-3Defeated Tyler Lancaster, Western State College by T-Fall 16-1Defeated Joey Brocamonte, Oregon by Dec 5-3Defeated Luke Larwin, Oregon by Dec 5-4Defeated Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by Dec 10-4

165 Trevor Murrey Record: 1- 2Defeated Lex Case, Boise State University by M-Dec 10-2Lost to Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by Dec 12-6Lost to Scott Cleve, Adams State College by Dec 7-5

174 Josh Prevost Record: 4- 2Lost to Luke Kjar, Western Wyoming College by Dec 8-5Defeated J D Money, Unattached by Fall 0:57Defeated Josh Vialpondo, Adams State College by M-Dec 15-2Defeated Jake Schluckebier, Chadron State College by Dec 5-3Defeated Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club by Fall 4:38Lost to Chet McBee, Oregon by Fall 1:11

184 Sam Wendland Record: 3- 1 2nd PlaceDefeated Patrick Garcia, Western State College by M-Dec 11-1Defeated Jesse Juarez, Montana State University Northern by Dec 4-2Defeated C B Dalloway, Colby Community College by Dec 8-7Lost to Casey Phelps, Boise State University by Dec 3-1

Western State College Points: 0.00

133 Jeremy Goss Record: 1- 2Lost to Tyson Shatto, University Of Wyoming by Dec 8-2Defeated Apollo Bellisle, University Of Regina, Canada by Dec 5-1Lost to Josh Geary, University Of Wyoming by M-Dec 13-5

141 R C Lattaye Record: 1- 2Defeated Jarrett Mahoney, Bear Wrestling Club by Dec 10-2Lost to Skylar Woods, Oregon by Dec 6-2Lost to Jesse Breinholt, Utah Valley State College by Dec 9-4

149 Adrian Jiron Record: 4- 1 3rd PlaceDefeated Clayton Wolf, Utah Valley State College by M-Dec 13-5Defeated Loren Hutchins, Bear Wrestling Club by M-Dec 12-3Lost to Luke Salazar, Northwest College by Dec 15-10Defeated Nate Peterson, Colorado School Of Mines by Dec 4-3Defeated Brandon Meis, Adams State College by Dec 6-4

157 K C Weitman Record: 0- 2Lost to Ben Cherrington, Boise State University by Fall 2:51Lost to Bobby Singleton, Northwest College by Dec 9-5

165 Tyler Lancaster Record: 0- 2Lost to Levi Prevost, University Of Wyoming by T-Fall 16-1Lost to Kade Catunia, Northwest College by Dec 6-2

165 Kevin Contreras Record: 0- 2Lost to Scott Cleve, Adams State College by Fall 4:37Lost to Jacob Beck, Fort Hayes State by Dec 6-2

165 Dirk Sisneros Record: 0- 2Lost to Russell Brunson, Boise State University by Dec 5-3Lost to Joe Sramek, Fort Hayes State by Dec 7-6

184 Dillon Waggoner Record: 0- 2Lost to C B Dalloway, Colby Community College by T-Fall 5:10Lost to Cameron Bretz, Western State College by Dec 10-3

184 Patrick Garcia Record: 0- 2Lost to Sam Wendland, University Of Wyoming by M-Dec 11-1Lost to Eric Smith, Boise State University by Dec 8-2

184 Cameron Bretz Record: 2- 2Defeated Ivan Bigney, Utah Valley State College by Dec 4-3Lost to Casey Phelps, Boise State University by Dec 3-1Defeated Dillon Waggoner, Western State College by Dec 10-3Lost to Kyle Fisher, Montana State University Northern by M-Dec 15-2

197 Blake Wilson Record: 1- 2Lost to K C Walsh, Boise State University by Dec 10-5Defeated Corey Shropshire, Adams State College by M-Dec 13-1Lost to Brian King, Fort Hayes State by Dec 8-4

285 Kipp Cullin Record: 1- 2Lost to John Fager, Western Wyoming College by Dec 1-0Defeated Justin Moody, Boise State University by Frft MEDLost to Chase Gormley, Montana State University Northern by Dec 5-2

Western Wyoming College Points: 0.00

125 Jeremy Baker Record: 1- 2Lost to Heath McKim, Air Force Academy by Dec 8-3Defeated Ryan Stevens, Utah Valley State College by DefLost to Rob McCabe, Adams State College by Dec 8-4

174 Mike Casperson Record: 3- 2Defeated Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club by M-Dec 10-2Lost to Brody Olsen, Bear Wrestling Club by Dec 11-4Defeated Joe Kane, Colorado University Wrestling Club by Dec 2-1Defeated Ben Wiscombe, Utah Valley State College by Dec 10-4Lost to Aaron Meister, Fort Hayes State by Dec 7-3

174 Luke Kjar Record: 1- 2Defeated Josh Prevost, University Of Wyoming by Dec 8-5Lost to Matt Stolpinski, Unattached by Dec 9-3Lost to Joe Kane, Colorado University Wrestling Club by Dec 3-2

285 John Fager Record: 3- 2 4th PlaceDefeated Jacob McGinnis, Boise State University by Dec 7-5Defeated Kipp Cullin, Western State College by Dec 1-0Lost to Bo Rushton, Boise State University by Dec 3-2Defeated Jacob McGinnis, Boise State University by Dec 3-1Lost to Chase Gormley, Montana State University Northern by Dec 7-3

285 Reagen Williams Record: 1- 2Defeated Justin Moody, Boise State University by Dec 3-0Lost to Cody Parker, Oregon by Fall 3:58Lost to Jacob McGinnis, Boise State University by Fall 1:41

Tourney Contact

00000e-mail: PublisherPreferred Educational Software9585 Woodgate LaneByron IL 61010Phone: (888) 959-2016e-mail: cotterk@pes-sports.com

? 2001 - All rights reserved

War Memorial Fieldhouse, Laramie, WY 2003 Cowboy Open D1 (copy) Results by Weight Nov. 15, 2003

-------------------------------------------------------------------------------- Weight: 125

Championship - 1st roundHeath McKim, Air Force Academy, Dec Jeremy Baker, Western Wyoming College, 8-3Barrett Duell, University Of Wyoming, Dec Rob McCabe, Adams State College, 6-4Dustin Rock, University Of Wyoming, Fall Frank Magnetico, Adams State College, 1:46

Championship - QuarterfinalsHeath McKim, Air Force Academy, Dec Jacob Boyles, Oregon, 4-2Barrett Duell, University Of Wyoming, Fall Brock Zollinger, Boise State University, 4:42Clint Wolfley, Boise State University, Fall Dustin Rock, University Of Wyoming, 5:26Bryce Leonhardt, University Of Wyoming, M-Dec Ryan Stevens, Utah Valley State College, 11-1

Consolation - 2nd roundJeremy Baker, Western Wyoming College, Def Ryan Stevens, Utah Valley State College,Rob McCabe, Adams State College, Dec Dustin Rock, University Of Wyoming, 6-2Brock Zollinger, Boise State University, M-Dec Frank Magnetico, Adams State College, 11-2

Championship - SemifinalsHeath McKim, Air Force Academy, Dec Barrett Duell, University Of Wyoming, 5-1Bryce Leonhardt, University Of Wyoming, Dec Clint Wolfley, Boise State University, 7-3

Consolation - 3rd roundRob McCabe, Adams State College, Dec Jeremy Baker, Western Wyoming College, 8-4Jacob Boyles, Oregon, M-Dec Brock Zollinger, Boise State University, 12-1

Consolation - SemifinalsRob McCabe, Adams State College, Dec Barrett Duell, University Of Wyoming, 7-5Clint Wolfley, Boise State University, Dec Jacob Boyles, Oregon, 8-5

FinalsClint Wolfley, Boise State University, Dec Rob McCabe, Adams State College, 10-7Heath McKim, Air Force Academy, Dec Bryce Leonhardt, University Of Wyoming, 4-2 Weight: 133

Championship - 1st roundCaleb Schaeffer, Montana State University Northern, Fall Mark Hastings, Bear Wrestling Club, 2:57Sean Dalton, University Of Regina, Canada, Dec Dereck Mainus, Fort Hayes State, 4-2Josh Geary, University Of Wyoming, Fall Matt Ford, Chadron State College, 3:07Kortney Lake, Adams State College, M-Dec Patrick Sharp, Northwest College, 9-1Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College, Dec Apollo Bellisle, University Of Regina, Canada, 2-0Tyson Shatto, University Of Wyoming, Dec Jeremy Goss, Western State College, 8-2Seth Groff, Chadron State College, Dec Tyler Haner, University Of Northern Colorado, 8-2Scott Jorgenson, Boise State University, Fall Johnny Lugo, Oregon, 1:57

Championship - QuarterfinalsCaleb Schaeffer, Montana State University Northern, Fall Sean Dalton, University Of Regina, Canada, 1:46Kortney Lake, Adams State College, Dec Josh Geary, University Of Wyoming, 5-1Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College, M-Dec Tyson Shatto, University Of Wyoming, 11-3Scott Jorgenson, Boise State University, Fall Seth Groff, Chadron State College, 4:41

Consolation - 1st roundMark Hastings, Bear Wrestling Club, M-Dec Dereck Mainus, Fort Hayes State, 11-0Patrick Sharp, Northwest College, T-Fall Matt Ford, Chadron State College, 15-0Jeremy Goss, Western State College, Dec Apollo Bellisle, University Of Regina, Canada, 5-1Johnny Lugo, Oregon, Dec Tyler Haner, University Of Northern Colorado, 10-5

Consolation - 2nd roundSeth Groff, Chadron State College, Dec Mark Hastings, Bear Wrestling Club, 5-1Tyson Shatto, University Of Wyoming, Dec Patrick Sharp, Northwest College, 12-6Josh Geary, University Of Wyoming, M-Dec Jeremy Goss, Western State College, 13-5Sean Dalton, University Of Regina, Canada, Fall Johnny Lugo, Oregon, 5:38

Championship - SemifinalsKortney Lake, Adams State College, Dec Caleb Schaeffer, Montana State University Northern, 8-5Scott Jorgenson, Boise State University, Dec Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College, 8-5

Consolation - 3rd roundTyson Shatto, University Of Wyoming, Dec Seth Groff, Chadron State College, 5-3Josh Geary, University Of Wyoming, Def Sean Dalton, University Of Regina, Canada,

Consolation - SemifinalsCaleb Schaeffer, Montana State University Northern, M-Dec Tyson Shatto, University Of Wyoming, 15-6Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College, Dec Josh Geary, University Of Wyoming, 10-6

FinalsCaleb Schaeffer, Montana State University Northern, Fall Erik Tadzhlmetov, Utah Valley State College, OTKortney Lake, Adams State College, Dec Scott Jorgenson, Boise State University, 8-5 Weight: 141

Championship - 1st roundShane Barnes, Adams State College, M-Dec Matt Banza, Air Force Academy, 8-0Mike Roggenkamp, Oregon, T-Fall Martin Meggeson, University Of Regina, Canada, 4:58R C Lattaye, Western State College, Dec Jarrett Mahoney, Bear Wrestling Club, 10-2Skylar Woods, Oregon, Dec Jesse Mortensen, Utah Valley State College, 10-3Blake Gunter, University Of Wyoming, Fall Jordan Astrope, University Of Regina, Canada, 3:02Eric Sabot, Northwest College, M-Dec Jesse Breinholt, Utah Valley State College, 18-9Brian Pitts, Adams State College, Fall Ryan Hoffman, Chadron State College, 5:14Jesse Brock, Boise State University, M-Dec Justin Rawle, Utah Valley State College, 12-4

Championship - QuarterfinalsShane Barnes, Adams State College, T-Fall Mike Roggenkamp, Oregon, 5:48Skylar Woods, Oregon, Dec R C Lattaye, Western State College, 6-2Blake Gunter, University Of Wyoming, Dec Eric Sabot, Northwest College, 3-2Jesse Brock, Boise State University, Dec Brian Pitts, Adams State College, 7-1

Consolation - 1st roundMatt Banza, Air Force Academy, T-Fall Martin Meggeson, University Of Regina, Canada, 15-0Jesse Mortensen, Utah Valley State College, Dec Jarrett Mahoney, Bear Wrestling Club, 11-9Jesse Breinholt, Utah Valley State College, M-Dec Jordan Astrope, University Of Regina, Canada, 10-0Ryan Hoffman, Chadron State College, Fall Justin Rawle, Utah Valley State College, 3:20

Consolation - 2nd roundMatt Banza, Air Force Academy, Dec Brian Pitts, Adams State College, 6-3Eric Sabot, Northwest College, Fall Jesse Mortensen, Utah Valley State College, 2:26Jesse Breinholt, Utah Valley State College, Dec R C Lattaye, Western State College, 9-4Ryan Hoffman, Chadron State College, Dec Mike Roggenkamp, Oregon, 5-0

Championship - SemifinalsShane Barnes, Adams State College, M-Dec Skylar Woods, Oregon, 11-2Jesse Brock, Boise State University, Dec Blake Gunter, University Of Wyoming, 2-1

Consolation - 3rd roundMatt Banza, Air Force Academy, Dec Eric Sabot, Northwest College, 4-1Ryan Hoffman, Chadron State College, Dec Jesse Breinholt, Utah Valley State College, 6-2

Consolation - SemifinalsSkylar Woods, Oregon, Dec Matt Banza, Air Force Academy, 13-9Blake Gunter, University Of Wyoming, Dec Ryan Hoffman, Chadron State College, 8-2

FinalsBlake Gunter, University Of Wyoming, Dec Skylar Woods, Oregon, 7-0Shane Barnes, Adams State College, Dec Jesse Brock, Boise State University, 3-0 Weight: 149

Championship - 1st roundDrew Stolzmann, Colorado School Of Mines, Dec Kyle Coltrinari, Unattached, 3-1

Championship - 2nd roundAdrian Jiron, Western State College, M-Dec Clayton Wolf, Utah Valley State College, 13-5Loren Hutchins, Bear Wrestling Club, Dec Lance Nelson, Montana State University Northern, 11-8Patrick Shuler, University Of Wyoming, Dec Aaron Thompson, Adams State College, 4-2Luke Salazar, Northwest College, Dec Dan Shaw, Montana State University Northern, 7-1Nate Peterson, Colorado School Of Mines, Dec Nick Budeski, Boise State University, 3-2Kyle Hartzell, Oregon, Fall Brandon Meis, Adams State College, 3:42Joe Muir, Montana State University Northern, Dec Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines, 6-4Dave Welanko, Adams State College, M-Dec Dan Brower, Air Force Academy, 10-0

Consolation - 2nd roundKyle Coltrinari, Unattached, Dec Lance Nelson, Montana State University Northern, 5-3

Championship - QuarterfinalsAdrian Jiron, Western State College, M-Dec Loren Hutchins, Bear Wrestling Club, 12-3Luke Salazar, Northwest College, Dec Patrick Shuler, University Of Wyoming, 5-2Kyle Hartzell, Oregon, Dec Nate Peterson, Colorado School Of Mines, 6-4Joe Muir, Montana State University Northern, Dec Dave Welanko, Adams State College, 5-3

Consolation - 3rd roundDrew Stolzmann, Colorado School Of Mines, Dec Dan Brower, Air Force Academy, 5-4Brandon Meis, Adams State College, Dec Nick Budeski, Boise State University, 9-2Dan Shaw, Montana State University Northern, Dec Aaron Thompson, Adams State College, 12-6Clayton Wolf, Utah Valley State College, Dec Kyle Coltrinari, Unattached, 5-3

Consolation - 4th roundPatrick Shuler, University Of Wyoming, Fall Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines, 3:51Brandon Meis, Adams State College, Dec Loren Hutchins, Bear Wrestling Club, 10-5Dave Welanko, Adams State College, Dec Dan Shaw, Montana State University Northern, 12-9Nate Peterson, Colorado School Of Mines, Dec Clayton Wolf, Utah Valley State College, 7-1

Championship - SemifinalsLuke Salazar, Northwest College, Dec Adrian Jiron, Western State College, 15-10Kyle Hartzell, Oregon, Dec Joe Muir, Montana State University Northern, 5-1

Consolation - 5th roundBrandon Meis, Adams State College, Dec Patrick Shuler, University Of Wyoming, 9-4Nate Peterson, Colorado School Of Mines, Dec Dave Welanko, Adams State College, 3-1

Consolation - SemifinalsBrandon Meis, Adams State College, Dec Joe Muir, Montana State University Northern, 13-6Adrian Jiron, Western State College, Dec Nate Peterson, Colorado School Of Mines, 4-3

FinalsAdrian Jiron, Western State College, Dec Brandon Meis, Adams State College, 6-4Luke Salazar, Northwest College, Dec Kyle Hartzell, Oregon, 4-1 Weight: 157

Championship - 1st roundRick Rank, Colorado School Of Mines, Fall Chaun Powell, Colorado University Wrestling Club, 3:23Jacob Wright, Northwest College, Dec Mark Reavley, Bear Wrestling Club, 8-6Travis Koppenhafer, Adams State College, T-Fall Mike Badicke, Oregon, 19-4Travis Peak, Chadron State College, Dec Matt Harshman, University Of Northern Colorado, 2-1Ben Cherrington, Boise State University, Fall K C Weitman, Western State College, 2:51Bobby Singleton, Northwest College, Dec Aaron Skaggs, Fort Hayes State, 7-3Ross Harkvider, Colorado School Of Mines, Dec Chad Johnson, Unattached, 7-3Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada, Dec Scott Woods, Oregon, 5-3Jared Webster, Chadron State College, Dec Chris Zimmerman, Bear Wrestling Club, 9-4

Consolation - 2nd roundMatt Harshman, University Of Northern Colorado, Dec Mike Badicke, Oregon, 3-1

Championship - 2nd roundStryder Davis, Montana State University Northern, Dec Rick Rank, Colorado School Of Mines, 10-3Jacob Wright, Northwest College, Fall Gary Dack, University Of Wyoming, 5:43Travis Koppenhafer, Adams State College, M-Dec Travis Peak, Chadron State College, 13-5Ben Cherrington, Boise State University, T-Fall Josh Peterson, Air Force Academy, 15-0Mikell Surber, University Of Northern Colorado, Dec Bobby Singleton, Northwest College, 7-5Wayne Watts, Utah Valley State College, Dec Ross Harkvider, Colorado School Of Mines, 5-0Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada, Dec Tanner Betsinger, Air Force Academy, 3-2Andrew Shuler, University Of Wyoming, Fall Jared Webster, Chadron State College, 3:54

Consolation - 2nd roundJared Webster, Chadron State College, T-Fall Chaun Powell, Colorado University Wrestling Club, 4:06Mark Reavley, Bear Wrestling Club, Dec Tanner Betsinger, Air Force Academy, 2-0Matt Harshman, University Of Northern Colorado, M-Dec Ross Harkvider, Colorado School Of Mines, 13-4Bobby Singleton, Northwest College, Dec K C Weitman, Western State College, 9-5Josh Peterson, Air Force Academy, Fall Aaron Skaggs, Fort Hayes State, 0:37Travis Peak, Chadron State College, Fall Chad Johnson, Unattached, 1:49Scott Woods, Oregon, Dec Gary Dack, University Of Wyoming, 7-6Rick Rank, Colorado School Of Mines, Dec Chris Zimmerman, Bear Wrestling Club, 10-5

Championship - QuarterfinalsStryder Davis, Montana State University Northern, Dec Jacob Wright, Northwest College, 7-4Travis Koppenhafer, Adams State College, Dec Ben Cherrington, Boise State University, 8-2Wayne Watts, Utah Valley State College, Dec Mikell Surber, University Of Northern Colorado, 5-4Andrew Shuler, University Of Wyoming, Dec Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada, 7-1

Consolation - 3rd roundJared Webster, Chadron State College, Dec Mark Reavley, Bear Wrestling Club, 9-2Matt Harshman, University Of Northern Colorado, M-Dec Bobby Singleton, Northwest College, 11-3Josh Peterson, Air Force Academy, Dec Travis Peak, Chadron State College, 7-6Scott Woods, Oregon, Fall Rick Rank, Colorado School Of Mines, 4:32

Consolation - 4th roundBen Cherrington, Boise State University, M-Dec Jared Webster, Chadron State College, 11-0Matt Harshman, University Of Northern Colorado, Dec Jacob Wright, Northwest College, 7-4Josh Peterson, Air Force Academy, Def Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada,Scott Woods, Oregon, Dec Mikell Surber, University Of Northern Colorado, 9-4

Championship - SemifinalsStryder Davis, Montana State University Northern, Dec Travis Koppenhafer, Adams State College, 7-3Andrew Shuler, University Of Wyoming, Dec Wayne Watts, Utah Valley State College, 10-5

Consolation - 5th roundBen Cherrington, Boise State University, Fall Matt Harshman, University Of Northern Colorado, 4:45Scott Woods, Oregon, Dec Josh Peterson, Air Force Academy, 9-2

Consolation - SemifinalsBen Cherrington, Boise State University, Dec Wayne Watts, Utah Valley State College, 13-8Scott Woods, Oregon, Dec Travis Koppenhafer, Adams State College, 8-3

FinalsBen Cherrington, Boise State University, M-Dec Scott Woods, Oregon, 9-1Andrew Shuler, University Of Wyoming, Dec Stryder Davis, Montana State University Northern, 9-6 Weight: 165

Championship - 1st roundLevi Prevost, University Of Wyoming, M-Dec Peter Jensan, Colorado School Of Mines, 11-3Scott Cleve, Adams State College, Fall Kevin Contreras, Western State College, 4:37Jordan Johnson, Chadron State College, Fall Joe Sramek, Fort Hayes State, 0:48Russell Brunson, Boise State University, M-Dec Tanner Cowan, Utah Valley State College, 10-2Blain Brown, Air Force Academy, Fall Mark Allen, Oregon, 1:29Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College, Fall Kade Catunia, Northwest College, 1:06

Championship - 2nd roundLevi Prevost, University Of Wyoming, T-Fall Tyler Lancaster, Western State College, 16-1Joey Brocamonte, Oregon, Fall Matt Archbold, University Of Northern Colorado, 2:37Luke Larwin, Oregon, Dec Scott Cleve, Adams State College, 6-1Jordan Johnson, Chadron State College, T-Fall Ben Gilliland, Boise State University, 16-1Russell Brunson, Boise State University, Dec Dirk Sisneros, Western State College, 5-3Blain Brown, Air Force Academy, Fall Jacob Beck, Fort Hayes State, 1:56Trevor Murrey, University Of Wyoming, M-Dec Lex Case, Boise State University, 10-2Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College, Dec Jason Romero, Adams State College, 11-4

Consolation - 2nd roundPeter Jensan, Colorado School Of Mines, Fall Jason Romero, Adams State College, 1:01Jacob Beck, Fort Hayes State, Dec Kevin Contreras, Western State College, 6-2Joe Sramek, Fort Hayes State, Dec Dirk Sisneros, Western State College, 7-6Tanner Cowan, Utah Valley State College, M-Dec Ben Gilliland, Boise State University, 16-5Scott Cleve, Adams State College, Fall Mark Allen, Oregon, 5:49Kade Catunia, Northwest College, Dec Tyler Lancaster, Western State College, 6-2

Championship - QuarterfinalsLevi Prevost, University Of Wyoming, Dec Joey Brocamonte, Oregon, 5-3Luke Larwin, Oregon, Dec Jordan Johnson, Chadron State College, 6-1Blain Brown, Air Force Academy, Dec Russell Brunson, Boise State University, 13-9Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College, Dec Trevor Murrey, University Of Wyoming, 12-6

Consolation - 3rd roundPeter Jensan, Colorado School Of Mines, M-Dec Lex Case, Boise State University, 10-1Joe Sramek, Fort Hayes State, T-Fall Jacob Beck, Fort Hayes State, 20-4Scott Cleve, Adams State College, M-Dec Tanner Cowan, Utah Valley State College, 14-6Matt Archbold, University Of Northern Colorado, Dec Kade Catunia, Northwest College, 6-1

Consolation - 4th roundJordan Johnson, Chadron State College, Def Peter Jensan, Colorado School Of Mines, INJ 1:24Joey Brocamonte, Oregon, T-Fall Joe Sramek, Fort Hayes State, 20-5Scott Cleve, Adams State College, Dec Trevor Murrey, University Of Wyoming, 7-5Russell Brunson, Boise State University, M-Dec Matt Archbold, University Of Northern Colorado, 19-8

Championship - SemifinalsLevi Prevost, University Of Wyoming, Dec Luke Larwin, Oregon, 5-4Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College, T-Fall Blain Brown, Air Force Academy, 5:45

Consolation - 5th roundJoey Brocamonte, Oregon, Fall Jordan Johnson, Chadron State College, 0:30Russell Brunson, Boise State University, Dec Scott Cleve, Adams State College, 12-10

Consolation - SemifinalsJoey Brocamonte, Oregon, T-Fall Blain Brown, Air Force Academy, 17-2Luke Larwin, Oregon, Fall Russell Brunson, Boise State University, 1:15

FinalsLuke Larwin, Oregon, Dec Joey Brocamonte, Oregon, 3-2Levi Prevost, University Of Wyoming, Dec Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College, 10-4 Weight: 174

Championship - 1st roundZack Ludke, Colby Community College, Dec Ben Wiscombe, Utah Valley State College, 10-8Luke Kjar, Western Wyoming College, Dec Josh Prevost, University Of Wyoming, 8-5

Championship - 2nd roundBrody Olsen, Bear Wrestling Club, M-Dec Zack Ludke, Colby Community College, 17-6Mike Casperson, Western Wyoming College, M-Dec Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club, 10-2Chet McBee, Oregon, Fall J D Money, Unattached, 0:17Blake Holsher, Chadron State College, Dec Josh Vialpondo, Adams State College, 8-4Jonathan Carlisle, Boise State University, Fall Joe Kane, Colorado University Wrestling Club, 2:00Matt Stolpinski, Unattached, Dec Luke Kjar, Western Wyoming College, 9-3Jake Schluckebier, Chadron State College, M-Dec Pete Julander, Northwest College, 11-1Aaron Meister, Fort Hayes State, Fall Phil Allen, Adams State College, 3:40

Consolation - 2nd roundBen Wiscombe, Utah Valley State College, M-Dec Phil Allen, Adams State College, 15-1Josh Prevost, University Of Wyoming, Fall J D Money, Unattached, 0:57

Championship - QuarterfinalsBrody Olsen, Bear Wrestling Club, Dec Mike Casperson, Western Wyoming College, 11-4Chet McBee, Oregon, Fall Blake Holsher, Chadron State College, 1:53Jonathan Carlisle, Boise State University, Dec Matt Stolpinski, Unattached, 7-0Aaron Meister, Fort Hayes State, Dec Jake Schluckebier, Chadron State College, 7-0

Consolation - 3rd roundBen Wiscombe, Utah Valley State College, Dec Pete Julander, Northwest College, 6-4Joe Kane, Colorado University Wrestling Club, Dec Luke Kjar, Western Wyoming College, 3-2Josh Prevost, University Of Wyoming, M-Dec Josh Vialpondo, Adams State College, 15-2Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club, Dec Zack Ludke, Colby Community College, 9-5

Consolation - 4th roundBen Wiscombe, Utah Valley State College, Fall Blake Holsher, Chadron State College, 4:36Mike Casperson, Western Wyoming College, Dec Joe Kane, Colorado University Wrestling Club, 2-1Josh Prevost, University Of Wyoming, Dec Jake Schluckebier, Chadron State College, 5-3Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club, Fall Matt Stolpinski, Unattached, 1:28

Championship - SemifinalsBrody Olsen, Bear Wrestling Club, Dec Chet McBee, Oregon, 9-5Jonathan Carlisle, Boise State University, Dec Aaron Meister, Fort Hayes State, 3-1

Consolation - 5th roundMike Casperson, Western Wyoming College, Dec Ben Wiscombe, Utah Valley State College, 10-4Josh Prevost, University Of Wyoming, Fall Conrad Yaney, Colorado University Wrestling Club, 4:38

Consolation - SemifinalsAaron Meister, Fort Hayes State, Dec Mike Casperson, Western Wyoming College, 7-3Chet McBee, Oregon, Fall Josh Prevost, University Of Wyoming, 1:11

FinalsChet McBee, Oregon, Dec Aaron Meister, Fort Hayes State, 9-3Brody Olsen, Bear Wrestling Club, Dec Jonathan Carlisle, Boise State University, 7-3 Weight: 184

Championship - 1st roundC B Dalloway, Colby Community College, T-Fall Dillon Waggoner, Western State College, 5:10Jesse Juarez, Montana State University Northern, M-Dec Eric Smith, Boise State University, 12-2Sam Wendland, University Of Wyoming, M-Dec Patrick Garcia, Western State College, 11-1Josh McCrary, Air Force Academy, Dec Ben Holscher, Chadron State College, 5-0Kyle Fisher, Montana State University Northern, Fall Dustin Fisher, Oregon, 1:29Cameron Bretz, Western State College, Dec Ivan Bigney, Utah Valley State College, 4-3Casey Phelps, Boise State University, Dec Frank Cornely, Unattached, 12-8

Championship - QuarterfinalsC B Dalloway, Colby Community College, Dec Hubert Roszkiewiez, Northwest College, 4-0Sam Wendland, University Of Wyoming, Dec Jesse Juarez, Montana State University Northern, 4-2Josh McCrary, Air Force Academy, Dec Kyle Fisher, Montana State University Northern, 9-7Casey Phelps, Boise State University, Dec Cameron Bretz, Western State College, 3-1

Consolation - 1st roundEric Smith, Boise State University, Dec Patrick Garcia, Western State College, 8-2Ben Holscher, Chadron State College, Dec Dustin Fisher, Oregon, 3-2Ivan Bigney, Utah Valley State College, M-Dec Frank Cornely, Unattached, 15-6

Consolation - 2nd roundCameron Bretz, Western State College, Dec Dillon Waggoner, Western State College, 10-3Kyle Fisher, Montana State University Northern, T-Fall Eric Smith, Boise State University, 5:40Jesse Juarez, Montana State University Northern, M-Dec Ben Holscher, Chadron State College, 12-1Ivan Bigney, Utah Valley State College, M-Dec Hubert Roszkiewiez, Northwest College, 12-4

Championship - SemifinalsSam Wendland, University Of Wyoming, Dec C B Dalloway, Colby Community College, 8-7Casey Phelps, Boise State University, Forf Josh McCrary, Air Force Academy,

Consolation - 3rd roundKyle Fisher, Montana State University Northern, M-Dec Cameron Bretz, Western State College, 15-2Jesse Juarez, Montana State University Northern, Dec Ivan Bigney, Utah Valley State College, 8-1

Consolation - SemifinalsKyle Fisher, Montana State University Northern, Fall C B Dalloway, Colby Community College, 2:20Jesse Juarez, Montana State University Northern, Def Josh McCrary, Air Force Academy, INJ

FinalsKyle Fisher, Montana State University Northern, Def Jesse Juarez, Montana State University Northern, INJCasey Phelps, Boise State University, Dec Sam Wendland, University Of Wyoming, 3-1 Weight: 197

Championship - 1st roundEmmett Wilson, Montana State University Northern, Fall Quinn Ryan, Unattached, 1:25Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, T-Fall Blake Winter, Colorado School Of Mines, 5:00Cole Allison, Bear Wrestling Club, Dec Derven Cooper, Utah Valley State College, 8-4Brenden McLain, Air Force Academy, T-Fall Corey Shropshire, Adams State College, 5:59K C Walsh, Boise State University, Dec Blake Wilson, Western State College, 10-5

Championship - QuarterfinalsEmmett Wilson, Montana State University Northern, Fall Brian King, Fort Hayes State, 3:21Robert Roszkiewiez, Northwest College, Dec Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, 5-3Luke Lefever, Air Force Academy, Dec Cole Allison, Bear Wrestling Club, 6-1K C Walsh, Boise State University, Dec Brenden McLain, Air Force Academy, 5-2

Consolation - 1st roundBlake Wilson, Western State College, M-Dec Corey Shropshire, Adams State College, 13-1

Consolation - 2nd roundBrenden McLain, Air Force Academy, M-Dec Quinn Ryan, Unattached, 9-1Cole Allison, Bear Wrestling Club, Fall Blake Winter, Colorado School Of Mines, 1:40Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, Dec Derven Cooper, Utah Valley State College, 7-4Brian King, Fort Hayes State, Dec Blake Wilson, Western State College, 8-4

Championship - SemifinalsEmmett Wilson, Montana State University Northern, M-Dec Robert Roszkiewiez, Northwest College, 11-1K C Walsh, Boise State University, Dec Luke Lefever, Air Force Academy, 5-3

Consolation - 3rd roundBrenden McLain, Air Force Academy, Dec Cole Allison, Bear Wrestling Club, 4-3Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, M-Dec Brian King, Fort Hayes State, 9-1

Consolation - SemifinalsRobert Roszkiewiez, Northwest College, Dec Brenden McLain, Air Force Academy, 10-4Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, Dec Luke Lefever, Air Force Academy, 7-5

FinalsRobert Roszkiewiez, Northwest College, Dec Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club, 9-5Emmett Wilson, Montana State University Northern, Dec K C Walsh, Boise State University, 5-0 Weight: 285

Championship - 1st roundChase Gormley, Montana State University Northern, Fall Jeff Geres, University Of Regina, Canada, 1:32John Fager, Western Wyoming College, Dec Jacob McGinnis, Boise State University, 7-5Reagen Williams, Western Wyoming College, Dec Justin Moody, Boise State University, 3-0Dustin Sullivan, Adams State College, M-Dec Ria Mayo, Bear Wrestling Club, 10-0Tyler Rhodes, Northwest College, Dec Jake Leir, Oregon, 3-2

Championship - QuarterfinalsBo Rushton, Boise State University, Dec Chase Gormley, Montana State University Northern, 4-1John Fager, Western Wyoming College, Dec Kipp Cullin, Western State College, 1-0Cody Parker, Oregon, Fall Reagen Williams, Western Wyoming College, 3:58Tyler Rhodes, Northwest College, Dec Dustin Sullivan, Adams State College, 7-1

Consolation - 1st roundJake Leir, Oregon, Dec Ria Mayo, Bear Wrestling Club, 6-1

Consolation - 2nd roundDustin Sullivan, Adams State College, Forf Jeff Geres, University Of Regina, Canada,Jacob McGinnis, Boise State University, Fall Reagen Williams, Western Wyoming College, 1:41Kipp Cullin, Western State College, Forf Justin Moody, Boise State University, MEDChase Gormley, Montana State University Northern, Dec Jake Leir, Oregon, 7-3

Championship - SemifinalsBo Rushton, Boise State University, Dec John Fager, Western Wyoming College, 3-2Tyler Rhodes, Northwest College, M-Dec Cody Parker, Oregon, 17-8

Consolation - 3rd roundJacob McGinnis, Boise State University, Dec Dustin Sullivan, Adams State College, 8-2Chase Gormley, Montana State University Northern, Dec Kipp Cullin, Western State College, 5-2

Consolation - SemifinalsJohn Fager, Western Wyoming College, Dec Jacob McGinnis, Boise State University, 3-1Chase Gormley, Montana State University Northern, Fall Cody Parker, Oregon, 1:02

FinalsChase Gormley, Montana State University Northern, Dec John Fager, Western Wyoming College, 7-3Bo Rushton, Boise State University, Dec Tyler Rhodes, Northwest College, 5-3Tourney Contact

00000e-mail: PublisherPreferred Educational Software9585 Woodgate LaneByron IL 61010Phone: (888) 959-2016e-mail: cotterk@pes-sports.com

? 2001 - All rights reserved

War Memorial Fieldhouse, Laramie, WY 2003 Cowboy Open D1 (copy) Team Results Nov. 15, 2003

-------------------------------------------------------------------------------- Air Force Academy Points: 0.00

125 Heath McKim Record: 4- 0 1st PlaceDefeated Jeremy Baker, Western Wyoming College by Dec 8-3Defeated Jacob Boyles, Oregon by Dec 4-2Defeated Barrett Duell, University Of Wyoming by Dec 5-1Defeated Bryce Leonhardt, University Of Wyoming by Dec 4-2

141 Matt Banza Record: 3- 2Lost to Shane Barnes, Adams State College by M-Dec 8-0Defeated Martin Meggeson, University Of Regina, Canada by T-Fall 15-0Defeated Brian Pitts, Adams State College by Dec 6-3Defeated Eric Sabot, Northwest College by Dec 4-1Lost to Skylar Woods, Oregon by Dec 13-9

149 Dan Brower Record: 0- 2Lost to Dave Welanko, Adams State College by M-Dec 10-0Lost to Drew Stolzmann, Colorado School Of Mines by Dec 5-4

157 Josh Peterson Record: 3- 2Lost to Ben Cherrington, Boise State University by T-Fall 15-0Defeated Aaron Skaggs, Fort Hayes State by Fall 0:37Defeated Travis Peak, Chadron State College by Dec 7-6Defeated Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by DefLost to Scott Woods, Oregon by Dec 9-2

157 Tanner Betsinger Record: 0- 2Lost to Jouni Rosenlof, University Of Regina, Canada by Dec 3-2Lost to Mark Reavley, Bear Wrestling Club by Dec 2-0

165 Blain Brown Record: 3- 2Defeated Mark Allen, Oregon by Fall 1:29Defeated Jacob Beck, Fort Hayes State by Fall 1:56Defeated Russell Brunson, Boise State University by Dec 13-9Lost to Muzaffar Abdurakhmanon, Colby Community College by T-Fall 5:45Lost to Joey Brocamonte, Oregon by T-Fall 17-2

184 Josh McCrary Record: 2- 1Defeated Ben Holscher, Chadron State College by Dec 5-0Defeated Kyle Fisher, Montana State University Northern by Dec 9-7Lost to Casey Phelps, Boise State University by FrftLost to Jesse Juarez, Montana State University Northern by Def INJ

197 Luke Lefever Record: 1- 2Defeated Cole Allison, Bear Wrestling Club by Dec 6-1Lost to K C Walsh, Boise State University by Dec 5-3Lost to Tanner Linsacum, Bear Wrestling Club by Dec 7-5

197 Brenden McLain Record: 3- 2Defeated Corey Shropshire, Adams State College by T-Fall 5:59Lost to K C Walsh, Boise State University by Dec 5-2Defeated Quinn Ryan, Unattached by M-Dec 9-1Defeated Cole Allison, Bear Wrestling Club by Dec 4-3Lost to Robert Roszkiewiez, Northwest College by Dec 10-4

Tourney Contact

00000e-mail: PublisherPreferred Educational Software9585 Woodgate LaneByron IL 61010Phone: (888) 959-2016e-mail: cotterk@pes-sports.com

? 2001 - All rights reserved

UW Memorial Field House 2003 Cowboy Open D2 Results by Weight Nov. 15, 2003

-------------------------------------------------------------------------------- Weight: 125

Championship - 1st roundNick Medina, Western State College, Dec Andy Dick, Chadron State College, 8-3Ryan Argyle, Utah Valley State College, Dec Tim Brown, Northwest College, 10-1Jason Harrington, Montana State University Northern, Dec Tim Irwin, Jamestown College, 10-4

Championship - QuarterfinalsMatt Torrez, Northwest College, Dec Nick Medina, Western State College, 9-0Seth Wright, Northwest College, Fall John Nunley, Bear Wrestling Club, 3:24Kory Lira, Fort Hayes State, Dec Ryan Argyle, Utah Valley State College, 5-1Jason Harrington, Montana State University Northern, Dec Elliot Darden, Colby Community College, 9-5

Consolation - 2nd roundElliot Darden, Colby Community College, Dec Andy Dick, Chadron State College, 10-4John Nunley, Bear Wrestling Club, Dec Tim Brown, Northwest College, 14-6Nick Medina, Western State College, Dec Tim Irwin, Jamestown College, 1

Championship - SemifinalsSeth Wright, Northwest College, Dec Matt Torrez, Northwest College, 10-6Kory Lira, Fort Hayes State, Dec Jason Harrington, Montana State University Northern, 9-4

Consolation - 3rd roundElliot Darden, Colby Community College, Dec Ryan Argyle, Utah Valley State College, 13-7Nick Medina, Western State College, Dec John Nunley, Bear Wrestling Club, 6-4

Consolation - SemifinalsElliot Darden, Colby Community College, Dec Matt Torrez, Northwest College, 17-14Jason Harrington, Montana State University Northern, Dec Nick Medina, Western State College, 8-4

FinalsElliot Darden, Colby Community College, Dec Jason Harrington, Montana State University Northern, 16-14Kory Lira, Fort Hayes State, Dec Seth Wright, Northwest College, 10-6 Weight: 133

Championship - 1st roundGarrett Eller, Colorado School Of Mines, Dec Danny Mainus, Unattached, 9-4Lorenzo Moreno, Adams State College, Dec Matt Cortez, Bear Wrestling Club, 10-6Bill Schuch, Western State College, Dec James Miller, Chadron State College, 5-1Brady Walter, Fort Hayes State, Fall Sean Baran, Colorado University Wrestling Club, 4:22Hans Hansen, Western State College, Dec Eric Carr, Jamestown College, 6-2Richard Lohr, Bear Wrestling Club, Dec Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines, 4-1

Championship - 2nd roundSeth Weatherman, Air Force Academy, Dec Garrett Eller, Colorado School Of Mines, 10-7Lorenzo Moreno, Adams State College, Dec Dustin Grant, Jamestown College, 12-7Bill Schuch, Western State College, Dec Randy Putman, Northwest College, 3-1Beau Hessler, Bear Wrestling Club, Dec Lyle Evans, Western Wyoming College, 3-1Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, Dec Brady Walter, Fort Hayes State, 10-3Tyler Wilcox, Western Wyoming College, Dec Hans Hansen, Western State College, 13-1Thomas Huntington, Northwest College, Fall Richard Lohr, Bear Wrestling Club, 5:04Jonah Stewart, Western State College, Dec Stewart Clark, Colorado University Wrestling Club, 16-1

Consolation - 2nd roundDanny Mainus, Unattached, Fall Stewart Clark, Colorado University Wrestling Club, :52Matt Cortez, Bear Wrestling Club, Dec Richard Lohr, Bear Wrestling Club, 3-1James Miller, Chadron State College, Dec Hans Hansen, Western State College, 4-3Lyle Evans, Western Wyoming College, Dec Sean Baran, Colorado University Wrestling Club, 13-0Randy Putman, Northwest College, Dec Eric Carr, Jamestown College, 12-7Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines, Dec Dustin Grant, Jamestown College, 11-6

Championship - QuarterfinalsSeth Weatherman, Air Force Academy, Dec Lorenzo Moreno, Adams State College, 6-2Beau Hessler, Bear Wrestling Club, Dec Bill Schuch, Western State College, 4-3Tyler Wilcox, Western Wyoming College, Dec Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, 4-3Thomas Huntington, Northwest College, Dec Jonah Stewart, Western State College, 7-3

Consolation - 3rd roundMatt Cortez, Bear Wrestling Club, Dec Danny Mainus, Unattached, 10-3Brady Walter, Fort Hayes State, Dec James Miller, Chadron State College, 9-5Lyle Evans, Western Wyoming College, Dec Randy Putman, Northwest College, 11-0Garrett Eller, Colorado School Of Mines, Dec Brandon Prioreschi, Colorado School Of Mines, 15-3

Consolation - 4th roundMatt Cortez, Bear Wrestling Club, Dec Bill Schuch, Western State College, 3-2Brady Walter, Fort Hayes State, Dec Lorenzo Moreno, Adams State College, 7-3Jonah Stewart, Western State College, Dec Lyle Evans, Western Wyoming College, 5-3Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, Dec Garrett Eller, Colorado School Of Mines, 9-6

Championship - SemifinalsSeth Weatherman, Air Force Academy, Dec Beau Hessler, Bear Wrestling Club, 7-2Thomas Huntington, Northwest College, Dec Tyler Wilcox, Western Wyoming College, 4-3

Consolation - 5th roundMatt Cortez, Bear Wrestling Club, Dec Brady Walter, Fort Hayes State, 8-6Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, Dec Jonah Stewart, Western State College, 6-4

Consolation - SemifinalsMatt Cortez, Bear Wrestling Club, Fall Tyler Wilcox, Western Wyoming College, 1:56Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, Dec Beau Hessler, Bear Wrestling Club, 9-6

FinalsMatt Cortez, Bear Wrestling Club, Dec Kyle Kaiser, Bear Wrestling Club, 7-4Thomas Huntington, Northwest College, Fall Seth Weatherman, Air Force Academy, 1:20 Weight: 141

Championship - 1st roundCody Burdett, Unattached, Dec Nate Wiggins, Western State College, 10-2Zach Terry, Western Wyoming College, Dec Simon Englebert, Western State College, 10-0Jake Hibler, Western Wyoming College, Dec Dan Edwards, Adams State College, 20-6Chris Ferraro, Colorado School Of Mines, Def Bye, Boise State University,Kyle LeValley, Bear Wrestling Club, Dec Sean Mullins, Unattached, 9-2

Consolation - 2nd roundSean Mullins, Unattached, Def Bye, Boise State University,

Championship - 2nd roundCarter Downing, University Of Wyoming, Dec Cody Burdett, Unattached, 12-2Chris Smith, Montana State University Northern, Dec A J Wenger, Colby Community College, 16-5Zach Terry, Western Wyoming College, Dec Chase Francis, Chadron State College, 3-1Nate Pilcher, Colorado School Of Mines, Dec Jeremy Johnson, Fort Hayes State, 7-4Matt Crippes, Air Force Academy, Fall Jake Hibler, Western Wyoming College, :59J B Harding, Fort Hayes State, Dec Jacob Scoles, Montana State University Northern, 11-9Jason Hull, Western State College, Dec Ryan LaMunt, Chadron State College, 20-4Kyle LeValley, Bear Wrestling Club, Dec Chris Ferraro, Colorado School Of Mines, 6-2

Consolation - 2nd roundChris Ferraro, Colorado School Of Mines, Dec Nate Wiggins, Western State College, 10-6Jacob Scoles, Montana State University Northern, Dec Simon Englebert, Western State College, 8-1Jeremy Johnson, Fort Hayes State, Fall Dan Edwards, Adams State College, 1:58Cody Burdett, Unattached, Dec Sean Mullins, Unattached, 10-1

Championship - QuarterfinalsChris Smith, Montana State University Northern, Dec Carter Downing, University Of Wyoming, 7-4Nate Pilcher, Colorado School Of Mines, Dec Zach Terry, Western Wyoming College, 7-3Matt Crippes, Air Force Academy, Fall J B Harding, Fort Hayes State, 5:42Kyle LeValley, Bear Wrestling Club, Fall Jason Hull, Western State College, :37

Consolation - 3rd roundRyan LaMunt, Chadron State College, Dec Chris Ferraro, Colorado School Of Mines, 14-8Jacob Scoles, Montana State University Northern, Fall Jake Hibler, Western Wyoming College, 5:56Jeremy Johnson, Fort Hayes State, Dec Chase Francis, Chadron State College, 3-1Cody Burdett, Unattached, Dec A J Wenger, Colby Community College, 8-4

Consolation - 4th roundZach Terry, Western Wyoming College, T-Fall Ryan LaMunt, Chadron State College,Carter Downing, University Of Wyoming, Dec Jacob Scoles, Montana State University Northern, 12-3Jeremy Johnson, Fort Hayes State, Dec Jason Hull, Western State College, 1-0J B Harding, Fort Hayes State, Dec Cody Burdett, Unattached, 10-7

Championship - SemifinalsNate Pilcher, Colorado School Of Mines, Dec Chris Smith, Montana State University Northern, 5-2Kyle LeValley, Bear Wrestling Club, Dec Matt Crippes, Air Force Academy, 5-1

Consolation - 5th roundCarter Downing, University Of Wyoming, Dec Zach Terry, Western Wyoming College, 6-4J B Harding, Fort Hayes State, Dec Jeremy Johnson, Fort Hayes State, 2-1

Consolation - SemifinalsMatt Crippes, Air Force Academy, Fall Carter Downing, University Of Wyoming, 1:30J B Harding, Fort Hayes State, Fall Chris Smith, Montana State University Northern, 1:17

FinalsMatt Crippes, Air Force Academy, Fall J B Harding, Fort Hayes State, :36Nate Pilcher, Colorado School Of Mines, Dec Kyle LeValley, Bear Wrestling Club, 7-3 Weight: 149

Championship - 1st roundChris Nissen, Air Force Academy, Fall Clinton Stout, University Of Wyoming, :14Anthony Haukenberry, Montana State University Northern, Fall Mike Ratzlaff, Fort Hayes State, 4:38CJ Rathjen, Northwest College, Dec Steve Turco, Colorado School Of Mines, 13-4Nick Bueter, Boise State University, Dec Matt Aboussie, Bear Wrestling Club, 4-2Drew Herl, Colby Community College, Fall Tyler Burns, Fort Hayes State, 1:59Randy Nelson, Western Wyoming College, Fall Dustin Fowler, North Idaho College, 2:46

Championship - QuarterfinalsChris Nissen, Air Force Academy, Dec Scott Koppenhaffer, Adams State College, 5-0Anthony Haukenberry, Montana State University Northern, Dec CJ Rathjen, Northwest College, 3-1Nick Bueter, Boise State University, Dec Drew Herl, Colby Community College, 3-1Kyle Swain, Western State College, Dec Randy Nelson, Western Wyoming College, 5-2

Consolation - 1st roundMike Ratzlaff, Fort Hayes State, Dec Steve Turco, Colorado School Of Mines, 10-1Tyler Burns, Fort Hayes State, Dec Matt Aboussie, Bear Wrestling Club, 6-0

Consolation - 2nd roundClinton Stout, University Of Wyoming, Dec Randy Nelson, Western Wyoming College, 8-2Drew Herl, Colby Community College, Fall Mike Ratzlaff, Fort Hayes State, 1:08CJ Rathjen, Northwest College, Dec Tyler Burns, Fort Hayes State, 7-4Scott Koppenhaffer, Adams State College, Fall Dustin Fowler, North Idaho College, 3:14

Championship - SemifinalsChris Nissen, Air Force Academy, Dec Anthony Haukenberry, Montana State University Northern, 6-5Kyle Swain, Western State College, Dec Nick Bueter, Boise State University, 6-4

Consolation - 3rd roundClinton Stout, University Of Wyoming, T-Fall Drew Herl, Colby Community College,CJ Rathjen, Northwest College, Dec Scott Koppenhaffer, Adams State College, 5-4

Consolation - SemifinalsClinton Stout, University Of Wyoming, Fall Anthony Haukenberry, Montana State University Northern, 4:54CJ Rathjen, Northwest College, Dec Nick Bueter, Boise State University, 6-4

FinalsCJ Rathjen, Northwest College, Dec Clinton Stout, University Of Wyoming, 3-2Chris Nissen, Air Force Academy, T-Fall Kyle Swain, Western State College, 15-0 Weight: 157

Championship - 1st roundDustin Uhland, University Of Northern Colorado, Fall Edgar Diaz, Adams State College, 4:39Travis Piatt, Northwest College, Dec Brian Stolzmann, Colorado School Of Mines, 9-8John Olivas, Bear Wrestling Club, Forf Zach Lee, Western State College,Ryan Hall, Montana State University Northern, Dec Justin Mullings, Colorado School Of Mines, 14-4Cort Peterson, Northwest College, Fall Matt Laminger, Boise State University, 2:57Quinn Donnell, Western State College, Dec Sean Caughlin, Bear Wrestling Club, 7-0Eric Luedke, Colby Community College, Fall Chris Riding, Northwest College, 1:27

Championship - 2nd roundDustin Uhland, University Of Northern Colorado, Dec Brian Anderson, Utah Valley State College, 1-0Bridger Lord, Air Force Academy, Fall Travis Piatt, Northwest College, :28Talon Cooney, Northwest College, Dec John Olivas, Bear Wrestling Club, 6-4Ryan Hall, Montana State University Northern, Dec Zach Lord, Air Force Academy, 5-2Cort Peterson, Northwest College, Dec Chris Anderson, Colorado School Of Mines, 4-0Quinn Donnell, Western State College, Dec Matt Weingart, Chadron State College, 5-2Eric Luedke, Colby Community College, Def Justin Gabbard, Air Force Academy,Dale Seley, Montana State University Northern, Dec Luke Sapp, Colorado School Of Mines, 10-5

Consolation - 2nd roundLuke Sapp, Colorado School Of Mines, Dec Edgar Diaz, Adams State College, 6-2Justin Gabbard, Air Force Academy, Def Brian Stolzmann, Colorado School Of Mines,Matt Weingart, Chadron State College, Forf Zach Lee, Western State College,Chris Anderson, Colorado School Of Mines, Dec Justin Mullings, Colorado School Of Mines, 12-2Matt Laminger, Boise State University, Dec Zach Lord, Air Force Academy, 18-8Sean Caughlin, Bear Wrestling Club, Dec John Olivas, Bear Wrestling Club, 8-7Chris Riding, Northwest College, Dec Travis Piatt, Northwest College, 6-5

Championship - QuarterfinalsDustin Uhland, University Of Northern Colorado, Dec Bridger Lord, Air Force Academy, 10-4Ryan Hall, Montana State University Northern, Dec Talon Cooney, Northwest College, 5-3Cort Peterson, Northwest College, Dec Quinn Donnell, Western State College, 10-3Eric Luedke, Colby Community College, Fall Dale Seley, Montana State University Northern, 3:37

Consolation - 3rd roundJustin Gabbard, Air Force Academy, Dec Luke Sapp, Colorado School Of Mines, 9-5Matt Weingart, Chadron State College, Fall Chris Anderson, Colorado School Of Mines, 1:52Sean Caughlin, Bear Wrestling Club, Fall Matt Laminger, Boise State University, 1:15Brian Anderson, Utah Valley State College, Dec Chris Riding, Northwest College, 11-7

Consolation - 4th roundJustin Gabbard, Air Force Academy, Dec Talon Cooney, Northwest College, 11-4Bridger Lord, Air Force Academy, Fall Matt Weingart, Chadron State College, 1:32Dale Seley, Montana State University Northern, Fall Sean Caughlin, Bear Wrestling Club, :55Quinn Donnell, Western State College, Fall Brian Anderson, Utah Valley State College, 3:00

Championship - SemifinalsRyan Hall, Montana State University Northern, Dec Dustin Uhland, University Of Northern Colorado, 5-3Cort Peterson, Northwest College, Dec Eric Luedke, Colby Community College, 2-1

Consolation - 5th roundJustin Gabbard, Air Force Academy, Dec Bridger Lord, Air Force Academy, 11-0Dale Seley, Montana State University Northern, Dec Quinn Donnell, Western State College, 7-1

Consolation - SemifinalsEric Luedke, Colby Community College, Def Justin Gabbard, Air Force Academy,Dustin Uhland, University Of Northern Colorado, Dec Dale Seley, Montana State University Northern, 8-7

FinalsEric Luedke, Colby Community College, Dec Dustin Uhland, University Of Northern Colorado, 8-0Cort Peterson, Northwest College, M-Dec Ryan Hall, Montana State University Northern, 12-4 Weight: 165

Championship - 2nd roundTravis Buhl, Western Wyoming College, Fall Phil Hart, Fort Hayes State, 4:39Matt Stewart, Bear Wrestling Club, Dec Brent Baker, Colorado School Of Mines, 8-4Beau Tresemer, Air Force Academy, Dec Jimmy Moore, University Of Wyoming, 6-0Jimmy Reynolds, Adams State College, Dec Anthony Alfini, Colorado School Of Mines, 9-5Adam Swift, Air Force Academy, Dec Ryan Goodman, University Of Wyoming, 4-0Nick Larsen, Western Wyoming College, Fall Jesse Romero, Adams State College, 1:54Aaron Jensen, Montana State University Northern, Dec Jonathan Koch, Air Force Academy, 6-4Zach Cornett, Colorado School Of Mines, Dec John White, Bear Wrestling Club, 3-2

Championship - QuarterfinalsTravis Buhl, Western Wyoming College, Dec Matt Stewart, Bear Wrestling Club, 18-0Beau Tresemer, Air Force Academy, Dec Jimmy Reynolds, Adams State College, 8-3Nick Larsen, Western Wyoming College, Dec Adam Swift, Air Force Academy, 6-4Aaron Jensen, Montana State University Northern, Dec Zach Cornett, Colorado School Of Mines, 3-1

Consolation - 3rd roundJonathan Koch, Air Force Academy, Fall John White, Bear Wrestling Club, 5:20Ryan Goodman, University Of Wyoming, Dec Jesse Romero, Adams State College, 7-4Jimmy Moore, University Of Wyoming, Dec Anthony Alfini, Colorado School Of Mines, 9-1Phil Hart, Fort Hayes State, Dec Brent Baker, Colorado School Of Mines, 7-0

Consolation - 4th roundJonathan Koch, Air Force Academy, Dec Jimmy Reynolds, Adams State College, 11-5Matt Stewart, Bear Wrestling Club, Dec Ryan Goodman, University Of Wyoming, 5-2Jimmy Moore, University Of Wyoming, Dec Zach Cornett, Colorado School Of Mines, 5-1Adam Swift, Air Force Academy, Dec Phil Hart, Fort Hayes State, 13-5

Championship - SemifinalsBeau Tresemer, Air Force Academy, Dec Travis Buhl, Western Wyoming College, 6-4Nick Larsen, Western Wyoming College, Dec Aaron Jensen, Montana State University Northern, 14-2

Consolation - 5th roundJonathan Koch, Air Force Academy, Fall Matt Stewart, Bear Wrestling Club, 1:59Adam Swift, Air Force Academy, Dec Jimmy Moore, University Of Wyoming, 7-4

Consolation - SemifinalsJonathan Koch, Air Force Academy, Dec Aaron Jensen, Montana State University Northern, 7-6Travis Buhl, Western Wyoming College, Dec Adam Swift, Air Force Academy, 10-4

FinalsJonathan Koch, Air Force Academy, Dec Travis Buhl, Western Wyoming College, 11-5Beau Tresemer, Air Force Academy, Dec Nick Larsen, Western Wyoming College, 8-3 Weight: 174

Championship - 1st roundDaylon Kerr, Western State College, Dec Trent Kincanon, Colby Community College, 5-2Evan Copeland, Adams State College, Dec Darin Harris, Utah Valley State College, 8-4Max Smith, Adams State College, Dec Logan Brewer, Air Force Academy, 9-0Jacob Lillich, Air Force Academy, Dec Matt Henderson, University Of Wyoming, 10-2Zach Broughton, Bear Wrestling Club, Dec Nick McGovern, Fort Hayes State, 11-2Emory Wilson, Montana State University Northern, Fall Jesse Biller, University Of Regina, Canada, 4:40

Championship - QuarterfinalsEvan Copeland, Adams State College, Dec Daylon Kerr, Western State College, 10-6Max Smith, Adams State College, Dec David Waters, Montana State University Northern, 11-4Jacob Lillich, Air Force Academy, Fall Zach Broughton, Bear Wrestling Club, 1:02Emory Wilson, Montana State University Northern, Dec Bryce Houtchens, Western State College, 4-2

Consolation - 1st roundDarin Harris, Utah Valley State College, Fall Trent Kincanon, Colby Community College, 1:41Nick McGovern, Fort Hayes State, Dec Matt Henderson, University Of Wyoming, 7-5

Consolation - 2nd roundBryce Houtchens, Western State College, Dec Darin Harris, Utah Valley State College, 12-10Logan Brewer, Air Force Academy, Def Zach Broughton, Bear Wrestling Club,David Waters, Montana State University Northern, Dec Nick McGovern, Fort Hayes State, 9-5Daylon Kerr, Western State College, Def Jesse Biller, University Of Regina, Canada,

Championship - SemifinalsMax Smith, Adams State College, Dec Evan Copeland, Adams State College, 6-5Jacob Lillich, Air Force Academy, Dec Emory Wilson, Montana State University Northern, 10-0

Consolation - 3rd roundBryce Houtchens, Western State College, Dec Logan Brewer, Air Force Academy, 4-3David Waters, Montana State University Northern, Dec Daylon Kerr, Western State College, 5-0

Consolation - SemifinalsBryce Houtchens, Western State College, Dec Evan Copeland, Adams State College, 12-9David Waters, Montana State University Northern, Dec Emory Wilson, Montana State University Northern, 8-3

FinalsDavid Waters, Montana State University Northern, Dec Bryce Houtchens, Western State College, 6-4Jacob Lillich, Air Force Academy, Dec Max Smith, Adams State College, 5-2 Weight: 184

Championship - 1st roundCasey Wooden, Adams State College, Dec Jess Holmgren, Northwest College, 3-2Carson Kleinfeldt, Northwest College, Fall Alex Joseph, Bear Wrestling Club, 2:52

Championship - 2nd roundCasey Wooden, Adams State College, Dec Cole Gorton, University Of Northern Colorado, 7-4Zane Hershey, Air Force Academy, Fall Trevor Anderson, University Of Regina, Canada, 5:30Matt Trout, Western State College, Dec Adam Seibel, Colorado School Of Mines, 7-0Shaun Hart, Bear Wrestling Club, Dec Ryan Vincent, Jamestown College, 12-0Trevor Moss, Northwest College, Dec Blake Luttrell, Air Force Academy, 11-8Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club, Dec Arron Frombach, University Of Regina, Canada, 5-0Jon Westerby, Chadron State College, Dec Andrew Smith, Western State College, 6-4Carson Kleinfeldt, Northwest College, Dec Dustin Trego, Fort Hayes State, 1:06

Consolation - 2nd roundDustin Trego, Fort Hayes State, Dec Jess Holmgren, Northwest College, 9-7Alex Joseph, Bear Wrestling Club, Dec Cole Gorton, University Of Northern Colorado, 12-7

Championship - QuarterfinalsCasey Wooden, Adams State College, Dec Zane Hershey, Air Force Academy, 3-1Shaun Hart, Bear Wrestling Club, Fall Matt Trout, Western State College, 3:11Trevor Moss, Northwest College, Fall Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club, 5:45Carson Kleinfeldt, Northwest College, Dec Jon Westerby, Chadron State College, 3-0

Consolation - 3rd roundAndrew Smith, Western State College, Fall Dustin Trego, Fort Hayes State, 5:10Blake Luttrell, Air Force Academy, Dec Arron Frombach, University Of Regina, Canada, 3-2Adam Seibel, Colorado School Of Mines, Dec Ryan Vincent, Jamestown College, 9-4Alex Joseph, Bear Wrestling Club, Dec Trevor Anderson, University Of Regina, Canada, 5-0

Consolation - 4th roundMatt Trout, Western State College, Dec Andrew Smith, Western State College, 8-4Zane Hershey, Air Force Academy, Dec Blake Luttrell, Air Force Academy, 5-1Jon Westerby, Chadron State College, Fall Adam Seibel, Colorado School Of Mines, 3:09Alex Joseph, Bear Wrestling Club, Dec Nathan Kimberlin, Bear Wrestling Club, 7-4

Championship - SemifinalsShaun Hart, Bear Wrestling Club, Dec Casey Wooden, Adams State College, 10-2Carson Kleinfeldt, Northwest College, Dec Trevor Moss, Northwest College, 6-2

Consolation - 5th roundMatt Trout, Western State College, Dec Zane Hershey, Air Force Academy, 8-3Alex Joseph, Bear Wrestling Club, Dec Jon Westerby, Chadron State College, 13-5

Consolation - SemifinalsMatt Trout, Western State College, Dec Trevor Moss, Northwest College, 7-6Alex Joseph, Bear Wrestling Club, Fall Casey Wooden, Adams State College, 1:24

FinalsAlex Joseph, Bear Wrestling Club, Dec Matt Trout, Western State College, 12-7Shaun Hart, Bear Wrestling Club, Dec Carson Kleinfeldt, Northwest College, 5-2 Weight: 197

Championship - 1st roundReece Hopkin, Bear Wrestling Club, Dec Nathan Bernatow, Northwest College, 3-2Antawn Keller, Adams State College, Dec Colt Hamilton, Western Wyoming College, 12-1Brian Fritchman, Montana State University Northern, Dec Pete Bozynski, Air Force Academy, 6-4

Championship - QuarterfinalsReece Hopkin, Bear Wrestling Club, Dec Mazi Burke, Montana State University Northern, 5-4Jake Severn, University Of Wyoming, Dec Bryce Murray, Western Wyoming College, 4-2Maine Ardrey, Colby Community College, Dec Antawn Keller, Adams State College, 7-6Ricky Robbins, University Of Wyoming, Fall Brian Fritchman, Montana State University Northern, 1:15

Consolation - 2nd roundBrian Fritchman, Montana State University Northern, Dec Nathan Bernatow, Northwest College, 9-5Colt Hamilton, Western Wyoming College, Dec Bryce Murray, Western Wyoming College, 5-3Mazi Burke, Montana State University Northern, Dec Pete Bozynski, Air Force Academy, 14-0

Championship - SemifinalsReece Hopkin, Bear Wrestling Club, Dec Jake Severn, University Of Wyoming, 14-2Ricky Robbins, University Of Wyoming, Dec Maine Ardrey, Colby Community College, 4-2

Consolation - 3rd roundAntawn Keller, Adams State College, Fall Brian Fritchman, Montana State University Northern, 3:45Mazi Burke, Montana State University Northern, Dec Colt Hamilton, Western Wyoming College, 5-1

Consolation - SemifinalsAntawn Keller, Adams State College, Fall Jake Severn, University Of Wyoming, 5:06Mazi Burke, Montana State University Northern, Fall Maine Ardrey, Colby Community College, 1:45

FinalsMazi Burke, Montana State University Northern, Dec Antawn Keller, Adams State College, 12-8Reece Hopkin, Bear Wrestling Club, Fall Ricky Robbins, University Of Wyoming, 1:09 Weight: 285

Championship - 1st roundAndrew Ubben, Fort Hayes State, Dec Mike Slack, Colorado School Of Mines, 9-0Jason Still, University Of Wyoming, Dec Billy Green, Utah Valley State College, 5-2Sam Karosh, Colby Community College, Dec Austin Hoffman, Chadron State College, 3-0Derek Thompson, Colorado School Of Mines, Dec Nathan Fox, University Of Northern Colorado, 11-4Kurt Skarstedt, Air Force Academy, Dec Cale Bickerdyke, Chadron State College, 5-1

Championship - QuarterfinalsAndrew Ubben, Fort Hayes State, Dec Jason Still, University Of Wyoming, 9-2Sam Karosh, Colby Community College, Dec Heath Robinson, Western State College, 12-7Derek Thompson, Colorado School Of Mines, Fall Matt Taylor, Northwest College, 4:44Kurt Skarstedt, Air Force Academy, Dec Rich Russell, Western State College, 8-0

Consolation - 1st roundBilly Green, Utah Valley State College, Dec Mike Slack, Colorado School Of Mines, 6-0

Consolation - 2nd roundBilly Green, Utah Valley State College, Dec Rich Russell, Western State College, 5-3Matt Taylor, Northwest College, Dec Austin Hoffman, Chadron State College, 5-2Nathan Fox, University Of Northern Colorado, Fall Heath Robinson, Western State College, :29Cale Bickerdyke, Chadron State College, Dec Jason Still, University Of Wyoming, 5-3

Championship - SemifinalsAndrew Ubben, Fort Hayes State, Fall Sam Karosh, Colby Community College, 3:02Derek Thompson, Colorado School Of Mines, Dec Kurt Skarstedt, Air Force Academy, 10-6

Consolation - 3rd roundBilly Green, Utah Valley State College, Fall Matt Taylor, Northwest College, 1:38Nathan Fox, University Of Northern Colorado, Dec Cale Bickerdyke, Chadron State College, 5-2

Consolation - SemifinalsBilly Green, Utah Valley State College, Fall Sam Karosh, Colby Community College, 1:45Nathan Fox, University Of Northern Colorado, Dec Kurt Skarstedt, Air Force Academy, 7-2

FinalsNathan Fox, University Of Northern Colorado, Dec Billy Green, Utah Valley State College, 5-3Andrew Ubben, Fort Hayes State, M-Dec Derek Thompson, Colorado School Of Mines, 14-0Tourney Contact

00000e-mail: PublisherPreferred Educational Software9585 Woodgate LaneByron IL 61010Phone: (888) 959-2016e-mail: cotterk@pes-sports.com

? 2001 - All rights reserved